Toyota bZ4X w Polsce jest oferowana z dwoma napędami, a auto dostępne jest w trzech wersjach wyposażenia. Jest to pierwsze auto elektryczne Toyoty. Cena zaczyna się od 246 tysięcy złotych. 

Toyota bZ4X

Elektryczna Toyota bZ4X jest pierwszym modelem auta elektrycznego japońskiej marki, który został w całości stworzony od podstaw jako auto elektryczne. Auto należy do linii samochodów bezemisyjnych bZ (Beyond Zero). Toyota bZ4X w Polsce jest oferowana w dwóch wersjach napędu: na przednią oś, albo na cztery koła.

Toyota bZ4X w Polsce z dwoma napędami

W wersji z napędem na przednią oś, elektryczny silnik montowany z przodu o mocy 204 KM i 265 Nm momentu obrotowego napędza samochód od zera do 100 km/h w 7,5 sekundy. Prędkość maksymalna samochodu to 160 km/h. 

Toyota bZ4X z napędem na cztery koła posiada moc 218 KM. Samochód napędzają dwa silniki elektryczne o mocy 109 koni mechanicznych. Auto posiada 336 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Toyota bZ4X przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,9 sekundy. Prać obu silników steruje komputer, który dba, by zużycie energii było optymalne; w przypadku gdy potrzebna siła napędowa jest niewielka, wystarczy praca wyłącznie przedniego silnika.

Napęd na cztery koła XMODE wspomaga właściwości terenowe Toyoty bZ4X. Kierowca ma do dyspozycji różne tryby pracy, aby je dopasować np. do jazdy po śniegu oraz lodzie. Dodatkowo funkcja Grip Control działa na zasadzie doboru odpowiedniej prędkości podczas jazdy samochodem na wzniesieniu, bądź zjeździe. 

Wnętrze Toyoty bZ4X

Ładowanie i zasięg Toyoty bZ4X

Toyotę bZ4X wyposażono w akumulator litowo-jonowy, którego pojemność wynosi 71,4 kWh brutto. Bateria złożona jest łącznie z 96 ogniw chłodzonych cieczą. Ich praca jest monitorowana pod kątem zużycia i stanu pracy, a fabryczna gwarancja wynosi 8 lat, bądź 160 000 kilometrów przebiegu

Wersje Toyoty bZ4X na rynek europejski specjalnie przystosowano do ładowania akumulatora przy niskich temperaturach otoczenia. Uzupełnienie baterii do poziomu 80 procent zdaniem Toyoty, przy użyciu ładowarki o mocy 150 kW zajmuje 30 minut. Ponadto samochód wyposażono także w trójfazową ładowarkę pokładową o mocy 11 kW. Pozwala ona na ładowanie samochodu z w domu przy użyciu Wallboxa. Tutaj producent wskazuje, że naładowanie samochodu do pełna zajmuje 7 godzin. Przy ładowaniu Toyoty bZ4X z domowego gniazdka, trzeba przygotować się na 9,5 godziny ładowania. 

Zasięg Toyoty bZ4X z napędem na przednią oś to 512 kilometrów na jednym ładowaniu. Toyota podaje, że wydajność samochodu sięga 14,6 kWh/100 kilometrów. Samochód z napędem na cztery koła ma zasięg 461 kilometrów. W tym przypadku deklarowana wydajność wynosi 16,2 kWh/100 km. 

Toyota bZ4X w Polsce

Wnętrze i bagażnik Toyoty bZ4X

Platforma e-TNGA, na której została zbudowana Toyota bZ4X, daje wysoką sztywność samej konstrukcji, a także zapewnia niskie położenie środka ciężkości. Rozstaw osi samochodu sięga 2850 mm. Jest to o 160 mm większy rozstaw osi, niż w modelu Toyoty RAV4. Przekłada się to na znacznie większą przestrzeń bagażową oraz miejsce w środku samochodu. 

Sam bagażnik wyposażono w podwójną podłogę, a jego pojemność wynosi 452 litrów, przy rozłożonej tylnej kanapie oraz podłodze w dolnym położeniu. 

Toyota bZ4X w Polsce

Toyota bZ4X w Polsce — cena

Toyota bZ4X w Polsce oferowana jest w dwóch wersjach napędu. Pierwsza to napęd na przednią oś z mocą 204 KM, a druga to napęd na cztery koła XMODE. Elektryk Toyoty występuje nad Wisłą w trzech wersjach wyposażenia. Dostępnych jest także aż jedenaście wariantów kolorystycznych, a także bezpłatnie kabel do ładowania o długości 7,5 m (Typ2).

Toyota bZ4X Comfort w Polsce w wersji z napędem na przód to wydatek zaczynający się od 246 900 zł. Samochód w wyposażeniu standardowym posiada 18-calowe felgi aluminiowe oraz klimatyzację dwustrefową. Toyota bZ4X w tej opcji posiada światła główne i do jazdy dziennej w technologii LED, a także kamerę cofania ze statycznymi liniami pomocniczymi. We wnętrzu nadziemny także system Toyota Smart Connect z 8-calowym ekranem dotykowym oraz nawigacją Connected. Wśród systemów wspomagania znajdziemy trzecią generację Toyota Safety Sytem, a także Toyota T-Mate.

Toyota bZ4X w Polsce

W wersji Prestige Toyota bZ4X kosztuje 257 900 zł, ale z napędem na przód. W wersji z napędem na cztery koła cena samochodu sięga 271 900 zł. Tę ostatnią wersję wyposażono w tapicerkę wykonaną z materiału z elementami skóry syntetycznej, a także podgrzewane fotele. Elektryk w tej wersji ma także podgrzewane wycieraczki przedniej szyby oraz 12,3-calowy ekran system Toyota Smart Connect. W wersji Prestige można dodatkowo domówić za 3000 złotych tzw. „pakiet Tech”. Znajdziemy w nim kamerę cofania, system monitorowania martwego pola w lusterkach, a także kamerę monitorującą kierowcę i wiele innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię