Największy wietnamski konglomerat motoryzacyjny Vingroup prowadzi rozmowy z inwestorami, w tym z katarskim funduszem państwowym i funduszem BlackRock – pisze Agencja Reuters. Firma chce pozyskać około 1 miliarda dolarów kapitału na rozwinięcie swojej jednostki samochodowej.

  • Vingroup chce pozyskać od funduszy 1 mld dolarów
  • VinFast – samochodowa spółka wietnamskiej spółki chce rywalizować swoimi autami elektrycznymi w USA
  • VinFast planuje wejście na amerykańską giełdę

VinFast szuka finansowania na auta elektryczne

Zbieranie funduszy odbywa się w momencie, gdy VinFast – ramię motoryzacyjne Vingroup – stawia na rynek amerykański, gdzie ma nadzieję, że jej elektryczne SUV-y i model leasingu baterii, wystarczą, by odciągnąć konsumentów od takich firm jak Tesla, czy General Motors.

Jeśli negocjacje się powiodą, prawdopodobnie zakończy się to największym zebranym finansowaniem w Wietnamie. Pokazuje to zwiększone zainteresowanie inwestorów Azją Południowo-Wschodnią, regionem, w którym giganci usług przewozowych i dostawczych tacy, jak Grab i GoTo zebrali miliardy dolarów. Pokazuje to także, że samochody elektryczne są główną atrakcją dla inwestorów.

Vingroup prowadzi rozmowy na temat pozyskiwania funduszy, przed potencjalnym wejściem VinFast na giełdę w USA. IPO może mieć miejsce już w przyszłym roku – informują źródła Reutersa. Vingroup stawia na amerykański rynek i ma nadzieję, że jego elektryczne SUV-y i model leasingu akumulatorów pozwolą na rywalizowanie z Teslą. VinFast ma spore ambicje i szacuje, że jego wycena na amerykańskiej giełdzie sięgnie 60 miliardów dolarów.

Z Tesli na VinFast?

Wietnamska firma może sfinalizować pozyskiwanie funduszy już w przyszłym miesiącu. Vingroup prowadzi również rozmowy z globalnymi firmami private equity. Źródła podają, że Vingroup jest w zaawansowanych rozmowach z Qatar Investment Authority – państwowym funduszem o wartości 300 miliardów dolarów, który dywersyfikuje swoje inwestycje z głównych rynków europejskich i amerykańskich, w kierunku Azji.

Vingroup nie udzielił jednak Reuterowi komentarza.

VinFast planuje wejście na giełdę w USA w ciągu najbliższych kilku lat, jego dyrektor generalny powiedział agencji Reuters na początku listopada, że wietnamska firma chce dołączyć do rosnącej listy start-upów zajmujących się tworzeniem samochodów elektrycznych i wykorzystać entuzjazm inwestorów.

VinFast, założony został w 2017 roku, jako część Vingroup. Firma planuje rozpocząć produkcję samochodów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie 2024 roku. Na targach motoryzacyjnych w Los Angeles firma zaprezentowała dwa elektryczne SUV-y: VF e35 i VF e36.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię