Niemiecki związek IG Metall obawia się, że nowa rada zakładowa Tesli będzie działać niewłaściwie. Rada zakładowa powołana przez pracowników Tesli w nowej fabryce firmy w Gruenheide pod Berlinem, może być niereprezentatywna, ponieważ większość jej składu to menedżerowie średniego lub wyższego szczebla.

  • Związek zawodowy IG Metall uważa, że rada zakładowa w fabryce Tesli pod Berlinem jest powołana zbyt wcześnie
  • IG Metall zarzuca, że w radzie nie zasiada nikt, kto wcześniej był w związku zawodowym
  • Niemieckie prawo pracy zakłada, że pracownicy muszą pracować minimum 6 miesięcy, by móc zasiąść w radzie zakładowej

Tesla i problem ze związkami zawodowymi

IG Metall wskazał, że siedmiu pracowników Tesli, z których żaden nie był członkiem IG Metall, zwołało spotkanie w poniedziałek, aby wybrać komisję do przeprowadzenia wyborów do rady, której skład będzie obowiązywał przez co najmniej dwa lata.

– Co ważne, rada pracownicza jest tak naprawdę dla wszystkich pracowników… dla nas to trochę za wcześnie – powiedziała Reuterowi Birgit Dietze, szefowa regionalnego biura IG Metall na region Berlin-Brandenburg-Saksonia, gdzie znajduje się fabryka Tesli.

Tesla nie odpowiedziała Reutersowi na prośbę o komentarz.

Tesla kontra silne związki zawodowe w Niemczech

Zgodnie z niemieckim prawem pracy, pracownicy muszą przebywać w firmie przez sześć miesięcy, zanim będą mogli startować w wyborach do rady zakładowej. Związek wskazał, że to oznacza, że ​​każdy organ utworzony w najbliższej czasie, będzie prawdopodobnie zdominowany przez kierownictwo.

Dietze powiedziała, że nowe wybory można rozpisać dopiero po dwóch latach i tylko wtedy, gdy liczba pracowników wzrośnie prawie dwukrotnie. IG Metall twierdzi, że Tesla zatrudniła dotychczas ok. 1/6 z grona 12 000 pracowników, którzy mają być zatrudnieni do tej pory w tym miejscu.

Amerykański producent pojazdów elektrycznych działa w Gruenheide na podstawie wstępnych zezwoleń, oczekując na otrzymanie zielonego światła ze strony władz lokalnych, aby rozpocząć produkcję. Tesla ma nadzieję, że otrzyma ostateczną zgodę jeszcze do końca 2021 roku.

Dyrektor naczelny Elon Musk walczył już w przeszłości ze zorganizowaną siłą roboczą i w marcu otrzymał nakaz usunięcia tweeta z 2018 roku, grożącego pozbawieniem amerykańskich pracowników opcji na akcje, jeśli utworzą związek.

Firma IG Metall utworzyła na początku tego roku biuro w pobliżu zakładu w Gruenheide, aby zapewnić wsparcie pracownikom. Dietze powiedziała, że związek nie popiera utworzenia rady zakładowej, dopóki nie zostanie zatrudniona większa grupa pracowników.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię