Firma Bridgestone została wybrana przez Mercedes-Benz AG na dostawcę opon do programu technologicznego Mercedes-Benz VISION EQXX. Futurystyczny pojazd elektryczny jest odpowiedzią Mercedes-Benz na potrzebę podniesienia wydajności pojazdów elektrycznych i zwiększenia ich zasięgu.

  • Opony Turanza Eco pozwoliły osiągnąć realny zasięg 1000 km na jednym ładowaniu, podczas jazdy próbnej.
  • W oponach zastosowano opatentowane przez Bridgestone technologie ENLITEN i ologic, zapewniające bardzo niski opór toczenia, co przełożyło się na zużycie energii wynoszące 8,7 kWh na 100 kilometrów podczas przejazdu z Sindelfingen do Cassis.

Bridgestone opracował oponę do Mercedesa Vision EQXX

Inżynierowie Bridgestone współpracowali z Mercedes-Benz przy tworzeniu zaprojektowanych na specjalne zamówienie opon, które przyczyniły się do zwiększenia wydajności pojazdu, a tym samym zasięgu jazdy do 1000 km na jednym ładowaniu – co zostało potwierdzone podczas jazdy próbnej z Sindelfingen w Niemczech do Cassis we Francji. Ten samochód koncepcyjny stanowi kamień milowy na drodze Mercedes-Benz do stania się w pełni elektrycznym producentem.

Elektryczny Mercedes VISION EQXX

Niezwykle niski opór toczenia i zoptymalizowana konstrukcja pojazdu zapewniają imponujący zasięg w praktyce

Firma Bridgestone i jej wieloletni partner Mercedes-Benz wspólnie opracowali oponę, która zapewnia wyjątkowo niskie opory toczenia i doskonałą aerodynamikę, zwiększając wydajność i zasięg pojazdu.
Specjalnie zaprojektowane opony Bridgestone Turanza Eco łączą w sobie opatentowaną i lekką technologię ENLITEN zmniejszającą opór toczenia i wagę opony nawet o 20 proc. oraz technologię ologic zwiększającą zasięg akumulatora dzięki dużej średnicy opony, która zmniejsza opór toczenia oraz małej szerokości opony redukującej opór aerodynamiczny.
Efektem współpracy z działem aerodynamiki Mercedes-Benz jest także zoptymalizowana konstrukcja ścian bocznych i obszaru stopki opony, które pasują do osłon zamontowanych na 20-calowych, kutych z magnezu felgach, co znacznie poprawia aerodynamikę opony.

Mercedes-Benz VISION EQXX - wnętrze

Wirtualne projektowanie opony

Opony zostały opracowane z wykorzystaniem technologii wirtualnego projektowania i symulacji, które umożliwiają stworzenie i przetestowanie cyfrowej wersji produktu. Zastosowanie tej technologii pozwoliło znacznie skrócić czas projektowania opon do pojazdu.
Przez większą część procesu projektowania firma Bridgestone korzystała z cyfrowego modelowania, co pozwoliło przewidzieć zachowanie opony w różnych warunkach przed jej fizycznym zbudowaniem.

Koncepcyjny model elektrycznego Mercedesa VISION EQXX może przejechać na jednym ładowaniu 1000 km
Koncepcyjny model elektrycznego Mercedesa VISION EQXX może przejechać 1000 km na jednym ładowaniu zdjęcie: Mercedes

Większa elastyczność związana z wirtualnym opracowaniem opon umożliwia firmie testowanie znacznie większej liczby wariantów danej opony, dzięki szybkości, z jaką można wprowadzać zmiany do jej cyfrowego odpowiednika i natychmiast ją testować. Ponadto wirtualne modelowanie przynosi wiele korzyści dla środowiska. Dzięki mniejszej liczbie prototypów, które trzeba wyprodukować i przetestować, zmniejsza się zarówno zużycie zasobów naturalnych, jak i emisja spalin.

Wspólny sukces

Mercedes-Benz VISION EQXX to projekt, który jest całkowicie zgodny z naszymi ambicjami i celami dotyczącymi pojazdów elektrycznych, zwłaszcza, że inwestujemy w zwiększenie wydajności i dostępności elektrombilności poprzez w pełni zintegrowane podejście. Obejmuje to pionierskie opony klasy premium i technologie oponiarskie, które są w stanie sprostać największym wyzwaniom związanym z pojazdami elektrycznymi. Jest to szczególnie ważne, ponieważ intensywnie inwestujemy w rozwój opon do EV – obecnie przeznaczamy na to ponad 30 proc. naszych zasobów badawczo-rozwojowych i udoskonalamy nasze technologie – mówi Emilio Tiberio, COO & CTO w Bridgestone EMIA.


Projekt ten jest zgodny ze zobowiązaniem Bridgestone E8, które służy jako zbiór wytycznych dotyczących zrównoważonego rozwoju firmy i budowania zaufania przyszłych pokoleń. Zobowiązanie Bridgestone E8 składa się z 8 haseł – Energia, Ekologia, Wydajność, Rozbudowa, Ekonomia, Emocje, Ułatwienia i Wzmacnianie (ang. Energy, Ecology, Efficiency, Extension, Economy, Emotion, Ease and Empowerment), które firma zobowiązuje się budować wspólnie z pracownikami, społeczeństwem, partnerami i klientami.

Mercedes-Benz VISION EQXX - wnętrze
Mercedes-Benz VISION EQXX

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię