Audi zwycięża w Rajdzie Dakar. Po raz pierwszy prototyp z napędem elektrycznym, akumulatorem wysokiego napięcia, a także konwerterem energii trumfuje w najtrudniejszym pustynnym rajdzie świata. Hiszpanie Carlos Sainz i Lucas Cruz za kierownicą Audi RS Q e-tron zapewnili Audi pierwsze zwycięstwo w Rajdzie Dakar. Po przejechaniu około 7900 kilometrów uzyskali przewagę 1 godz. 20 min.

Audi zwycięża w Rajdzie Dakar

Carlos Sainz i Lucas Cruz zapewnili sobie duże prowadzenie po tym, jak objęli prowadzenie nieprzerwanie od szóstego etapu. Dla obu Hiszpanów, którzy w latach 2010, 2018 i 2020 zdobyli pierwsze miejsca, jest to czwarty sukces, w tym drugi z marką z Grupy Volkswagen. Dwukrotny rajdowy mistrz świata Sainz nie mógł jednak być pewny zwycięstwa aż do prawie samego końca. Sébastien Loeb, a także Fabian Lurquin z Team BRX zmniejszali przewagę do momentu, gdy ich samochód uległ uszkodzeniu przedostatniego dnia.

Carlos Sainz

Audi w Rajdzie Dakar

Rajd Dakar 2024 charakteryzował się codziennymi etapami o długości często ponad 400 kilometrów, dwoma etapami maratonu z ograniczoną obsługą. Ostre piargi i szutrowe drogi, ale też wysokie łańcuchy wydm na Półwyspie Arabskim, a także trudna nawigacja wymagały ogromnego wysiłku od zespołów. Carlos Sainz, który ma już 61 lat, zanotował łącznie osiem dni prowadzenia na dwunastu etapach.

Inny zespół Audi składający się ze szwedzkiego zespołu Mattiasa Ekströma i Emila Bergkvista po wygrana prologu awansowali na drugie miejsce za tuż za zespołem Sainz-Cruz. Usterka tylnej osi na siódmym etapie kosztowała ich szanse na zwycięstwo. Stéphane Peterhansel, rekordzista z 14 zwycięstwami w Dakarze na koncie, na krótko przed półmetkiem zajmował szóstą pozycję. Awaria układu hydraulicznego zepchnęła go i jego francuskiego rodaka Edouarda Boulangera z powrotem na 22. miejsce na szóstym etapie.

Audi pierwszą marką z autem elektrycznym w Dakarze

Zespół Audi Sport pod technicznym kierownictwem dr Leonardo Pascali, zwycięstwem w Rajdzie Dakar pokonał kolejny kamień milowy w swojej historii. Niemiecka marka jest pierwszym producentem, który wystartował z napędem elektrycznym w Rajdzie Dakar i odniósł zwycięstwo.

Audi RS Q e-tron wyposażono w elektryczny napęd na wszystkie koła. Zasilanie w energię zapewnia akumulator wysokonapięciowy i konwerter energii, auto wykorzystuje paliwo resztkowe na bazie paliwa reFuel. Oszczędza w ten sposób 60 procent emisji CO2 w porównaniu z paliwami konwencjonalnymi.

Hiszpanie Carlos Sainz i Lucas Cruz za kierownicą Audi RS Q e-tron

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię