Sprzedaż BMW pierwszy raz od pięciu lat przekroczyła sprzedaż Mercedesa w segmencie premium. Jak pisze Automotive News Europę, Mercedes-Benz sprzedał na całym świecie 2,05 miliona samochodów osobowych w 2021 roku. Tym samym stracił koronę na rzecz BMW.

  • BMW w 2021 roku pierwszy raz od pięciu lat sprzedało więcej samochodów, niż Mercedes
  • Mercedes-Benz sprzedał w 2021 roku 2,05 mln samochodów
  • BMW sprzedało w tym czasie 2,2 mln samochodów

Sprzedaż BMW wyższa, niż Mercedesa w 2021 roku

BMW pierwszy raz od pięciu lat wyprzedziło Mercedesa. Sprzedaż samochodów osobowych marki Mercedes spadła w zeszłym roku o 5 procent do 2,05 mln sztuk. Wolumen sprzedaży spadł o 25 procent w czwartym kwartale, ponieważ niedobór półprzewodników nadal uderzał w podaż.

BMW iX w fabryce w Monachium
BMW iX w fabryce w Monachium

Marka BMW sprzedała rekordową liczbę 2,2 miliona pojazdów w 2021 r. – podał producent samochodów na początku tego tygodnia. Firma opublikuje oficjalne dane jeszcze w tym miesiącu.

Mercedes sprzedaje więcej zelektryfikowanych aut

Sprzedaż hybryd plug-in i pojazdów w pełni elektrycznych Mercedesa wzrosła o 69 procent, osiągając wysoki poziom 227 458 sztuk, z czego 48 936 to w pełni elektryczne samochody Mercedes EQ.

Mercedes poinformował, że otrzymał 16 370 zamówień na w pełni elektrycznego luksusowego sedana EQS, którego sprzedaż detaliczna rozpoczęła się w grudniu.

Elektryczny Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+
Elektryczny Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ zdjęcie: Daimler

Trudny 2022 rok

Mercedes ostrzegał, że w 2022 r „sytuacja podaży półprzewodników pozostaje niestabilna i oczekuje się, że niedobór wpłynie na wyniki produkcji i sprzedaży w kolejnych kwartałach”.

Producenci samochodów w okresie niedoboru chipów traktowali priorytetowo produkcję pojazdów o wyższych marżach. Mercedes podał, że dostawy gwałtownie wzrosły w przypadku Klasy S (o 40 procent) i pojazdów z wyższej półki – Maybach (o 51 procent) i Mercedes-AMG (o 17 procent).

Koncepcyjny model elektrycznego Mercedesa VISION EQXX może przejechać na jednym ładowaniu 1000 km
Koncepcyjny model elektrycznego Mercedesa VISION EQXX może przejechać 1000 km na jednym ładowaniu zdjęcie: Mercedes

Sprzedaż Mercedesa spadła o 11 procent w Europie, o 25 procent w Niemczech, o 1,6 procent w Azji, w Chinach o 2-procent. Mercedes odnotował wzrost o 0,3 procent w Ameryce Północnej, w tym o 0,4 procent w USA.

Wnętrze koncepcyjnego modelu Mercedes VISION EQXX
Wnętrze koncepcyjnego modelu Mercedes VISION EQXX

Sprzedaż elektryków Mercedesa wzrośnie w 2022 r.

Producent wskazał, że spodziewa się osiągnąć cel redukcji emisji w UE na 2021 r. i uniknąć w ten sposób kar. Automotive News wskazuje, że w 2022 r. należy oczekiwać dalszego spadku sprzedaży samochodów spalinowych, ponieważ wzrośnie sprzedaż pojazdów zelektryfikowanych.

Ola Källenius prezes zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz. źródło: Daimler.com
Ola Källenius prezes zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz. źródło: Daimler.com

Sprzedaż samochodów dostawczych Mercedesa wzrosła o 2,6 procent do 334 210 sztuk. Z tej liczby ponad 9000 samochodów to w pełni elektryczne furgonetki.

Daimler został podzielony na dwie firmy: Daimler Trucks, który przeznaczony jest dla pojazdów użytkowych i Mercedes-Benz Group nakierowany na samochody osobowe. Zmiana nazwy została zatwierdzona w październiku i wchodzi w życie 1 lutego.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię