Chiński BYD największym producentem aut elektrycznych na świecie. Pod względem kwartalnej sprzedaży Tesla przegrała z chińską firmą. Inni producenci nie dorównali Tesli w tym wyścigu.

BYD największym producentem aut elektrycznych na świecie

Chiński BYD stał się największym producentem samochodów elektrycznych. Wg Reutersa firma dostarczyła w czwartym kwartale łącznie 526 409 samochodów. W przypadku Tesli było to 484 507 pojazdów. W skali całego roku amerykański producent dostarczył 1,8 mln samochodów, co nie spełniło ambitnych planów Elona Muska, który chciał przekroczyć próg 2 mln pojazdów.

Tymczasem BYD łącznie dostarczyło 3,02 mln samochodów. Z tej liczby 1,4 mln aut stanowiły hybrydy typu plug-in.

Przywództwo BYD tymczasowe?

Agencja Reuters przypomina, że z perspektywy branży, obecne przywództwo BYD jest w pewnym sensie nieistotne. Sukces chińskiej firmy można bowiem przypisać korzyściom płynącym z lokalnego rynku, który rozwija się w największym na świecie tempie. Choć to fabryka Tesli w Szanghaju może produkować około milion pojazdów rocznie, BYD sprzedaje około 90 proc. swoich pojazdów tylko w samych Chinach.

Czwarty kwartał 2023 roku był rekordowy dla obu firm. To zaś pokazuje rozwój branży samochodów z napędem elektrycznym. Pomimo, że BYD wyprzedziło Teslę, ogólny pozytywny trend wzrostowy światowej sprzedaży EV sugeruje dalszy rozwój obu firm. Obie firmy aktywnie zwiększają zdolności produkcyjne, przy czym Tesla rozbudowuje swoje siły w Niemczech i Meksyku, a BYD otwiera zakłady na Węgrzech, Brazylii i w Tajlandii.

Tesla w lepszej pozycji rynkowej

Pod względem czynników geopolitycznych, Tesla jest w o wiele lepszej sytuacji. Choć czasem napotyka na ograniczenia w Chinach, firma Elona Muska utrzymała pozytywne relacje z Pekinem wobec rosnących napięć między USA a Chinami. Z drugiej strony BYD i inni chińscy producenci samochodów napotykają trudności w wejściu na rynek amerykański i przy eksporcie do Europy, z powodu potencjalnych ceł.

Reuters wskazuje, że narasta przekonanie, że chiński przemysł motoryzacyjny, prowadzi pod względem postępu technologicznego. Konkurenci, tacy jak NIO, prezentują baterie o zwiększonych zasięgach, podczas gdy Tesla boryka się z coraz to nowymi wyzwaniami.

BYD wypłaci premie dla dealerów

Amerykański Business Insider donosi, że BYD chce z okazji rekordowego kwartału wypłacić nagrody dla swoich dealerów. Mają oni rzekomo otrzymać 666 juanów (93 dolarów) za każdy sprzedany samochód w 2023 roku. Business Insider zwrócił się z prośbą o potwierdzenie tych informacji do BYD, ale nie otrzymał odpowiedzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię