Włoski rząd daje kolejnych 100 milionów euro na promocję pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Nabór na środki rusza już 27 października. Dopłaty są także przeznaczony na zakup pojazdów niskoemisyjnych.

  • Dopłaty do samochodów elektrycznych we Włoszech ruszają 27 października
  • Budżet dopłat do samochodów niskoemisyjnych wynosi 100 mln euro
  • Włosi mogą ubiegać się o dopłaty do niskoemisyjnych samochodów z silnikiem spalinowym

Dopłaty do aut elektrycznych we Włoszech

Dopłaty są uzależnione od od emisji CO2 i klasy pojazdów – pełna kwota nie jest więc dostępna dla pojazdów w pełni elektrycznych. 65 milionów euro zostanie przeznaczonych na pojazdy o emisji CO2 w zakresie 0-60 g/km CO2. Środki przeznaczone są nie tylko na zakup samochodu, ale także i na leasing. Nawet w tej klasie, Włosi wprowadzają podziały: pojazdy o emisji od 0 do 20 g/km CO2 są dotowane kwotą 6000 euro, jeśli stary pojazd zostanie złomowany. Jednocześnie bez złomowania, chętny może otrzymać wciąż 4000 euro. Pojazdy o emisji od 21 do 60 g/km są dotowane w wysokości 2500 euro (ze złomowaniem) lub 1500 euro (bez złomowania).

Dopłaty do aut elektrycznych we Włoszech – dla przedsiębiorców

Kolejne 20 milionów euro przeznaczono na pojazdy użytkowe i specjalne. Z tej puli 15 milionów euro pójdzie wyłącznie na samochody elektryczne. W tym przypadku maksymalna dotacja na pojazd wynosi 8000 euro. Wysokość dopłaty, uzależniona jest od całkowitej masy pojazdów.

Większa dopłata za złomowanie

Dwie kolejne formy finansowania mają na celu promowanie przechodzenia transportu w kierunku paliw alternatywnych. Dziesięć milionów euro przeznaczono na premię ekologiczną, na zakup pojazdów o emisji między 61-135 g/km CO2. Kolejnych pięć milionów euro przeznaczono na zakup używanych pojazdów w kategorii M1, w klasie Euro nie mniejszej niż 6 i emisji do 160 g/km CO2. W tym przypadku dopłata do samochodu wynosi 2000 euro. Aby skorzystać z dopłaty, należy zezłomować swój stary samochód, zarejestrowany przed styczniem 2011 r. lub mający ukończone 10 lat w okresie wnioskowania o dopłatę.

Dopłaty do aut – we Włoszech rusza nabór

Zgłoszenia będą możliwe od środy 27 października, od godz. 10.00 za pośrednictwem platformy internetowej. Dotacje będą finansowane w ramach zmian w ordynacji podatkowej, które zostały uchwalone przez Radę Ministrów w połowie października.

Włoski rząd podniósł stawki subsydiów dopiero w lipcu zeszłego roku. Był to w ówczesnym czasie jeden ze środków radzenia sobie z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią. W tym czasie możliwe było otrzymanie dopłaty w wysokości do 10 000 euro na nowy samochód elektryczny, w przypadku zezłomowania starego i do 6 000 euro, jeśli nie został on złomowany.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię