Tesla otrzymała zgodę środowiskową na budowę swojej fabryki pod Berlinem. Prezydent Brandenburgii Dietmar Woidke wręczył Tesli ostateczne pozwolenie środowiskowe na budowę Giga Berlin w podberlińskim Grünheide.

  • Tesla otrzymała zgodę środowiskową na budowę swojej fabryki pod Berlinem
  • Tesla musi jeszcze spełnić kilka innych warunków
  • Fabryka pod Berlinem będzie produkować 500 000 samochodów rocznie

Tesla ma zgodę środowiskową na fabrykę pod Berlinem

W ubiegłym tygodniu na temat wydanego zezwolenia pisała już niemiecka gazeta Handelsblatt. Dietmar Woidke w piątek powiedział, że Tesla otrzymała pozwolenie środowiskowe. Dokument składa się z 66 akt i 23 000 stron. Zawierają one ponad 400 wymagań i warunków działania.

Samochód Tesla Model Y
Model Y zdjęcie: Tesla

Tesla musi spełnić jeszcze wiele warunków

Tesla w ramach otrzymanego pozwolenia musi udowodnić m.in. spełnienie norm dotyczące czystego powietrza. Wobec tego firma Elona Muska musi zainstalować urządzenia pomiarowe, które byłyby sprawdzane podczas testu odbiorczego. Tesla na wykonanie potrzebnych zadań ma dwa tygodnie. Tesla w tym czasie musi jeszcze uzyskać licencję operacyjną, aby móc rozpocząć produkcję.

Ceremonia otwarcia jest zaplanowana na 22 lub 23 marca.

Samochód Tesla Model 3
zdjęcie: Tesla

Fabryka Tesli pod Berlinem

Fabryka ma produkować ponad 500 000 samochodów elektrycznych rocznie. Fabryka akumulatorów, która zlokalizowana jest tuż obok fabryki samochodów, będzie z kolei wytwarzać ponad 50 gigawatogodzin (GWh) rocznie.

Proces wydawania pozwoleń był dla nas gigantycznym zadaniem. To nowy rozdział w naszym rozwoju przemysłowym – powiedział dziennikarzom premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

Dotychczas Tesla budowała fabrykę pod Berlinem na podstawie wstępnych pozwoleń.

Fabryka będzie produkować pod Berlinem Model Y. Jest to średniej wielkości SUV, który na rynek europejski jest obecnie produkowany w fabryce Tesli w Szanghaju.

Samochód Tesla Model Y
Tesla Model Y zdjęcie: Tesla

Elon Musk w październiku mówił, że Tesla chce produkować w Berlinie od 5 000 do 10 000 pojazdów tygodniowo do końca tego roku. Tesla zatrudniła do budowy zakładu około 2500 z aż 12 000 pracowników.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię