Fabryka Tesli w Indiach ma być przedmiotem rozmów prowadzonym między amerykańskim producentem a indyjskim ministrem handlu. Agencja Reuters, powołując się na swoje anonimowe źródła podaje, że w nowym zakładzie, w przyszłości powstawać będą tanie samochody Tesli. Ich cena nie powinna być wyższa niż 24 000 dolarów. 

Fabryka Tesli w Indiach

Reuters podaje, że jeszcze w lipcu przedstawiciele Tesli odbędą spotkanie z indyjskim ministrem handlu, by omówić plany budowy nowej fabryki. Mają w niej powstawać zupełnie nowe samochody, których cena nie powinna być wyższa niż 24 000 dolarów. Taką informację Agencji Reuters podało anonimowe źródło, zaznajomione ze sprawą. Tesla wyraziła zainteresowanie budową fabryki w Indiach, która produkowałaby tanie pojazdy elektryczne (EV) na rynek lokalny i na eksport.

Rozmowy te są swego rodzaju nagłym zwrotem w relacjach pomiędzy Teslą a Indiami. W ubiegłym roku Tesla walczyła o obniżenie podatków, jakie były nakładane na samochody, które były wwożone do Indii. Starania firmy Elona Musk zniweczono poprzez apele urzędników państwowych o zobowiązanie się do lokalnej produkcji samochodów. Nie wiadomo jednak, kiedy fabryka Tesli w Indiach miałaby powstać.

Fabryka Tesli w Indiach i najtańsza Tesla za 24 000 dolarów

Spotkanie z ministrem handlu będzie spotkaniem na najwyższym szczeblu od czerwca 2023 roku. Wówczas to Elon Musk spotkał się z premierem Indii Narendrą Modim. Wówczas to Musk zapowiedział, że zamierza dokonać znaczącej inwestycji w tym kraju.

Reuters podkreśla, że samochód w cenie 24 000 dolarów byłby o 25 proc. tańszy niż najtańszy samochodów w obecnej ofercie, czyli Model 3. W Chinach jego cena wynosi 32 200 dolarów. Cenę najtańszego samochodu jako pierwsza podała gazeta The Times of India. 

Auta elektryczne w Indiach

Reuters podaje, że samochody elektryczne stanowią obecnie mniej niż 2 proc. całkowitej sprzedaży pojazdów w Indiach, które są trzecim co do wielkości rynkom motoryzacyjnym na świecie. W maju kierownictwo Tesli odwiedziło Indie i przeprowadziło rozmowy z urzędnikami na temat utworzenia bazy produkcyjnej samochodów i akumulatorów w Indiach.

Rozmowy z indyjskimi urzędnikami rządowymi w Delhi wznowiono w tym miesiącu. Mają one koncentrować się na utworzeniu łańcucha dostaw pojazdów elektrycznych i znalezieniu gruntów pod fabrykę.

Wojna cenowa Tesli

Tesla agresywnie przeceniała swoje modele od początku roku. Elon Musk wielokrotnie powtarzał, że długoterminowy sukces firmy będzie zależał od znacznego obniżenia kosztów pojazdów elektrycznych. Reuters podaje, że Tesla twierdzi, że jej platforma samochodowa nowej generacji obniży koszty produkcji o 50 proc. Producent uważa, że da ona spore możliwości do budowy wielu modeli, w tym tak wysoce zaawansowanych jak „robotaxi”.

Nowa fabryka Tesli, która obecnie budowana jest w Meksyku, będzie produkować na niej samochody elektryczne. W późniejszym okresie zostanie ona wprowadzona także do innych fabryk.

Tesla produkuje obecnie samochody elektryczne w Kalifornii i Teksasie. Poza Ameryką Północną posiada zakłady w Berlinie i Szanghaju.

Fabryka w Szanghaju jest największą fabryką Tesli, odpowiadającą za prawie 40 proc. globalnej mocy produkcyjnej producenta samochodów. Plany powiększenia tam mocy produkcyjnych oczekują obecnie na zatwierdzenie przez organy regulacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię