Ford zainwestuje łącznie 316 mln dolarów w Wielkiej Brytanii. Środki te mają być przeznaczone na budowę części do samochodów elektrycznych w zakładach Forda w Halewood w północnej Anglii.

  • Ford zainwestuje 316 mln dolarów w swój zakład w Halewood
  • Zakład Forda w Halewood będzie produkował części do samochodów elektrycznych od 2024 roku
  • Zakład Forda w Halewood zatrudnia ok. 500 pracowników
  • Ford zapowiedział już wcześniej zainwestowanie 1 mld dolarów w swój zakład w Kolonii w Niemczech

Ford inwestuje w części do elektryków

Zakład będzie produkował około 250 000 jednostek napędowych rocznie i to od połowy 2024 roku. Jest to pierwszy zakład Forda w Europie, który będzie zajmował się produkcją części do pojazdów elektrycznych. Sam koncern zobowiązał się, że do 2030 roku jego oferta na Starym Kontynencie będzie w pełni zelektryfikowana.

Jak pisze Bloomberg, w zakładzie w Halewood, produkcja przekładni do silników spalinowych będzie stopniowo zastępowana nowym rodzajem produkcji. Ford podkreśla, że przekształcenie zakładu w miejsce, w którym wytwarzane są części do samochodów elektrycznych ma także duże znaczenie z punktu widzenia ochrony miejsc pracy.

– To bardzo ważna informacja dla Halewood, ponieważ zabezpiecza przyszłość zakładu wraz z wprowadzeniem nowej technologii dla pojazdów Forda w Europie – powiedział w wywiadzie prezes Ford na Europę – Stuart Rowley. Zakład zatrudnia obecnie około 500 pracowników, a Stuart Rowley zapewnił, że po zmianach, zatrudnienie pozostanie na tym samym poziomie.

Ford wydaje na elektromobilność

Chociaż inwestycja w Halewood jest dużą wygraną dla brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego, blednie w zestawieniu z tym, co Ford zrobił w Niemczech w Kolonii. Amerykański koncern zdecydował o wydaniu 1 mld dolarów na modernizację swojej fabryki w Kolonii, której obecny jest od 90 lat. Jest to także jedna z największych fabryk motoryzacyjnych na Starym Kontynencie. Za 1 mld dolarów powstać ma całkowicie nowe centrum produkcji pojazdów elektrycznych. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek Forda w Europie. W Kolonii pierwszy samochód elektryczny ma zjechać z taśmy już w 2023 roku.

Ford całkowicie elektryczny w 2030 roku

Ford postawił przed sobą ambitny cel. Koncern chce, by już w 2026 roku, całą dostępna w Europie gamą jego samochodów, mogła poruszać się zerową emisyjnością. Producent będzie wprowadzał samochody elektryczne oraz hybrydy plug-in. Z kolei w 2030 roku Ford chce, ażeby w jego ofercie znajdowały się wyłącznie modele z napędem elektrycznym.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię