Rekordowy poziom dostaw Tesli. Amerykańska firma najprawdopodobniej osiągnie kolejny rekordowy kwartał. Agencja Reuters podaje, że wynik w ostatnim kwartale roku nie zapewni realizacji ambitnych planów Elona Muska. Szef Tesli chciał osiągnąć w tym roku poziom 2 milionów dostaw. 

Tesla idzie na rekord

Agencja Reuters podaje, że w obliczu spadającej sprzedaży Tesla wykorzystała swoją pozycję w branży i obniżyła w 2023 roku ceny swoich czterech modeli samochodów na całym świecie. Szczególnie miało to duże znaczenie na rynku chińskim. Tam firma traciła udział w rynku na rzecz lokalnych konkurentów, w tym BYD.

Wojna cenowa i spowolnienie popytu na samochody elektryczne skłoniły producentów samochodów, w tym Forda, do ograniczenia swoich planów elektryfikacji. W ten sposób Tesla została niekwestionowanym liderem w Stanach Zjednoczonych. Firma Elona Muska wzmocniła swoją pozycję na tym rynku. Rozmówcy Reutersa podkreślają, że czwarty kwartał to zazwyczaj najmocniejszy okres roku pod względem dostaw dla Tesli. W tym roku ma być podobnie. 

Rekord dostaw Tesli

Szacunki wskazują, że Tesla w 2023 roku dostarczyła 1,82 miliona pojazdów. Stanowi to wzrost o 37 proc. w porównaniu z 2022 rokiem, z około 473 000 jednostek w czwartym kwartale. Tesla opublikuje dane kwartalne dotyczące dostaw, a także produkcji już we wtorek.

W styczniu Musk powiedział, że Tesla ma potencjał osiągnięcia 2 milionów dostaw w tym roku. W realizacji tego celu przeszkodziły Muskowi „siły wyższe. Niemal trzy miesiące temu szef Tesli ostrzegał o rosnących kosztach kredytów, które wpływały negatywnie na popyt na samochody elektryczne. 

Tesla dąży do osiągnięcia średniego rocznego wzrostu w kolejnych latach na poziomie 50 proc. Wchodząc w 2024 rok, lider rynku pojazdów elektrycznych będzie musiał zmierzyć się z utratą federalnych ulg podatkowych dla niektórych swoich samochodów w Stanach Zjednoczonych, a także w Niemczech. Berlin zdecydował się o zakończeniu programu dotacji na pojazdy elektryczne.

Będzie taniej?

Reuters pisze, że może to z kolei zmusić Teslę do kolejnych obniżek cen w przyszłym roku. Muskowi mają sprzyjać spadające stopy procentowe, a także kosztów baterii.

Jairam Nathan, analityk w Daiwa Capital Markets, w rozmowie z Reutersem obniżył swoje szacunki dotyczące dostaw Tesli na 2024 rok do 2,04 miliona samochodów, z wcześniej szacowanego poziomu 2,14 miliona samochodów.

Firma ma również do czynienia ze wzrostem nadzoru regulacyjnego nad swoimi systemami jazdy autonomicznej w Stanach Zjednoczonych. W tym miesiącu Tesla przeprowadziła akcję serwisową prawie wszystkich swoich samochodów w USA.

Reuters podaje, że z kolei analitycy ankietowani przez Visible Alpha spodziewają się w przyszłym roku dostaw na poziomie 2,2 miliona samochodów. Większość z nich uważa, że wprowadzenie na rynek Cybertruck’a oraz odświeżonej wersji Modelu 3 nie są wystarczające, aby zwiększyć popyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię