Tesla opublikowała wyniki finansowe za II kwartał 2022 roku. Z danych wynika, że tempo wzrostu firmy Elona Muska, wyhamowało. Zysk Tesli w II kwartale nieznacznie spadł w porównaniu z rekordowymi kwartałami notowanymi od ponad roku. Powodem były problemy w Chinach.

  • Przychody ze sprzedaży Tesli w II kwartale 2022 roku sięgnęły 16,9 mld dolarów
  • Zysk Tesli wyniósł 2,26 mld dolarów
  • Powodem mniejszych, niż oczekiwano dużo wcześniej wyników były przestoje w fabryce w Szanghaju

Sprzedaż Tesli w II kwartale 2022 roku

Przychody Tesli w drugim kwartale 2022 roku sięgnęły poziomu 16,9 mld dolarów. W pierwszym kwartale jednak Tesla zobaczyła jednak o wiele lepszy wynik – na poziomie 18,8 mld dolarów. Wynik za drugi kwartał był jednak zgodny z konsensusem analityków. Jeśli zaś chodzi o poziom zysku, to Tesla zarobiła w drugim kwartale na czysto 2,26 mld dolarów. W pierwszym kwartale było to 3,32 mld dolarów. Warto jednak podkreślić, że obecny wynik jest o 98 proc. lepszy, niż ten notowany w I Q 2021 roku. Wówczas to firma Elona Muska po raz pierwszy przekroczyła historyczny próg 1 mld dolarów.

Rosnące zyski są także związane z tym, że Tesla podniosła ceny swoich samochodów. Mimo podwyżek cen, spadły marże – z poziomu 19,2 proc. w I kwartale do 14,6 proc. w II kwartale 2022 roku. Problemy produkcyjne oraz nowe linie w zakładach w Austin i Berlinie pochłaniają spore środki. Wstrzymanie produkcji w Niemczech ma przełożyć się na znacznie lepsze efekty w trzecim kwartale.

Tesla sprzedała w IV kwartale 308 tysięcy samochodów. zdjęcie: Tesla
Tesla sprzedała w IV kwartale 308 tysięcy samochodów. zdjęcie: Tesla

Tesla zwiększy produkcję

W trzecim kwartale fabryki w Austin i Berlinie mają produkować ćwierć miliona samochodów rocznie. Łączne możliwości produkcyjne mają sięgnąć 1,9 mln samochodów rocznie.

Na dzień 30 czerwca Tesla miała zainstalowanych 3 971 Superchargerów na całym świecie. Jest to wynik o 6,6 proc. lepszy w stosunku do pierwszego kwartału oraz o 34 proc. lepszy w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku.

Samochód Tesla Model Y
zdjęcie: Tesla

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię