Toyota tnie produkcję samochodów w grudniu. Japoński koncern podał, że wciąż zmaga się z problemami łańcucha dostaw. Toyota tnie także plany produkcji na rok fiskalny 2023 rok o pół miliona samochodów.

  • Toyota wyprodukuje w grudniu 750 000 samochodów
  • W całym roku fiskalnym kończącym się 31 marca 2023 roku, Toyota wyprodukuje 9,2 mln samochodów – o 500 000 mniej niż planowano
  • Produkcja roczna mimo obniżki i tak będzie na najwyższym w historii Toyoty poziomie

Toyota tnie produkcję w grudniu

Toyota zmniejsza produkcję w grudniu. Wcześniej japońska firma obniżyła prognozy produkcji o pół miliona samochodów w roku fiskalnym 2023. Problemem cięć są wciąż nierozwiązane problemy z łańcuchami dostaw. W komunikacie Toyota podała, że w grudniu wyprodukuje 750 000 samochodów. Pół miliona pojazdów zostanie wyprodukowanych poza granicami Japonii zaś 250 000 w samej Japonii.

Cięcia w produkcji dotkną cztery linie produkcyjne w trzech fabrykach w Japonii. W wyniku problemów ucierpi produkcja m.in. Toyoty RAV4, a także Lexusa: NX, UX, RX oraz ES.

Produkcja samochodów Toyoty w japońskiej fabryce
Zakład produkcji samochodów Toyota w Japonii zdjęcie: Toyota

Toyota obniża roczny cel produkcyjny na 2023 r. o 500 000 aut

Wcześniej w listopadzie Toyota podała, że zmniejszy roczny wolumen produkcji o 500 000 samochodów. Łącznie w roku fiskalnym, który zakończy się 31 marca 2023 roku, japoński producent wyprodukuje 9,2 mln samochodów, zamiast pierwotnie planowanych 9,7 mln. Roczny poziom produkcji – nawet po obniżce – i tak będzie na rekordowym poziomie. Wcześniejszy rekord padł w 2017 roku, kiedy to Toyota wypuściła ze swoich fabryk 9,08 mln samochodów.

Toyota pokazała kolejną generację hybrydowego Priusa

Toyota w połowie listopada zaprezentowała całkowicie nowego Priusa. Przedsprzedaż auta rozpocznie się w pierwszym kwartale 2023 roku. Auto posiada nową generację napędu hybrydowego i układ z mocniejszym silnikiem elektrycznym i 2,0-litrowym silnikiem benzynowym, który generuje łącznie 223 KM (164 kW).

Nowa Toyota Prius została całkowicie przeprojektowana a jej stylistyka i właściwości jezdne zostały udoskonalone. Auto zostanie najpierw wprowadzone na rynek japoński, a po nim na rynek w Ameryce Północnej, Europie i innych krajach świata. Toyota Prius będzie również oferowana w Japonii w ramach usługi subskrypcji samochodowej KINTO. Auto zostało opatrzone znakiem rozpoznawczym koncepcji Hybrid Reborn. 

Toyota Prius piątej generacji
Toyota Prius piątej generacji
Toyota Prius piątej generacji

Toyota chce zwiększyć produkcję bZ4X

Agencja Reuters, powołując się na swoje źródła wewnątrz Toyoty podaje, że japoński producent chce zwiększyć na masową skalę produkcję elektrycznego bZ4X. Obecny poziom produkcji rzędu 1000 samochodów miesięcznie ma wzrosnąć sześcio, a nawet dwunastokrotnie. Reuters wskazuje jednak, że produkcja nie osiągnie tego poziomu przynajmniej do 2025 roku. Problemem jest brak półprzewodników, które byłyby potrzebne do nagłego wzrostu produkcji. 

Elektryczna Toyota bZ4X jest obecnie produkowana w zakładach Toyoty w Motomachi razem z autami benzynowymi i hybrydowymi. Dodatkowe moce produkcyjne powinny pochodzić z fabryki Takaoka. Toyota nie skomentowała jednak doniesień Reutersa. 

Elektryczna Toyota bZ4X

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię