Mercedes-Benz jest pierwszym producentem samochodów, który wyemitował zielone obligacje w Chinach. Wyemitowano obligacje o dwuletnim okresie zapadalności i rocznym kuponie w wysokości 2,9 proc. Wpływy zostaną przeznaczone na finansowanie działalności leasingowej aut elektrycznych.

  • Mercedes emituje zielone obligacje w Chinach
  • Wartość obligacji sięgnęła 68 mln euro
  • Łącznie Mercedes wyemitował w Chinach obligacje o wartości 11 mld euro

Mercedes emituje obligacje w Chinach

Mercedes-Benz International Finance wyemitował 24 listopada 2022 r. swoją pierwszą serię zieloną obligację typu Panda Bond o wartości ok. 68 mln euro. Okres zapadalności wynosi dwa lata, a roczny kupon sięga 2,9 proc. Emisja została zaaranżowana przez Bank of China i HSBC.

Jest to pierwsza seria zielonych obligacji emitowanych przez Mercedesa poza rynkiem europejskim, a Mercedes-Benz jest pierwszą firmą motoryzacyjną, która wyemitowała Green Panda Bond w Chinach.

– Pierwsza emisja pokazuje naszą ambicję dalszego rozszerzania strategii zrównoważonego finansowania naszego wzrostu na kluczowych rynkach na całym świecie – mówi Steffen Hoffmann szef relacji inwestorskich Mercedes-Benz Group AG.

Obligacje zostały wyemitowane zgodnie z chińskimi krajowymi standardami Green Bond oraz z założeniami strategii Mercedes-Benz Ambition 2039. Wpływy netto trafią do spółki zależnej Mercedesa – Mercedes-Benz Leasing – z siedzibą w Chinach, która wykorzysta te środki na finansowanie nowych umów leasingowych samochodów elektrycznych. 

Elektryczny Mercedes-EQ
Elektryczny Mercedes-EQ

Mercedes w Chinach i emisje obligacji

W 2021 roku Grupa Mercedes-Benz została pierwszym zagranicznym emitentem i od tego czasu emituje tego typu obligacje w ofercie publicznej. Od 2014 roku Mercedes-Benz Group AG wyemitowała łącznie 35 transz o wartości ok. 11 mld euro. Emisja Green Panda Bond to zupełnie nowy sposób pozyskiwania zielonego finansowania na chińskim rynku. 

Czym są obligacje Green Panda Bond

Obligacje Green Panda Bond to denominowane w chińskim juanie obligacje emitowane w Chinach przez podmiot zagraniczny: może nim być przedsiębiorstwo, jak i inny rząd. Wpływy są przeznaczone na zielone aktywa lub projekty, zgodnie z chińską zieloną taksonomią z 2021 r.

Emisja obligacji Panda pozwala zagranicznym emitentom wykorzystać głęboką i zróżnicowaną bazę inwestorów chińskiego rynku obligacji (czyli China Interbank Bond Market i giełdowych rynków obligacji). System „Bond Connect” w Chinach został uruchomiony w 2017 r.

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię