Iława odebrała dwa autobusy elektryczne Yutong. To kolejne – po Lidzbarku Warmińskim, Giżycku i Kętrzynie – miasto z Warmii i Mazur, które postawiło na pojazdy tego producenta. Nowe „elektryki” obsłużą lokalną komunikację miejską, która niedawno obchodziła jubileusz 40-lecia.

  • Iława odebrała dwa autobusy elektryczne Yutong E8
  • Po Lidzbarku Warmińskim, Giżycku i Kętrzynie to jest to kolejne miasto z Warmii i Mazur, które kupiło model E8
  • Yutong E8 mă 9 metrów długości i 350 km zasięgu

Iława odebrała autobusy elektryczne

Pierwszym miastem na Warmii i Mazurach, który kupił autobusy elektryczne marki Yutong E8 był Lidzbark Warmiński. To w oparciu o dwa takie autobusy miasto buduje bezpłatną dla mieszkańców komunikację publiczną. Na ten sam model zdecydowała się Iława. Również gmina Giżycko – we współpracy z miastem Giżycko – zakupiła autobusy Yutong E8. Z kolei Kętrzyn postawił na cztery egzemplarze modelu E10, które zapewnią mieszkańcom bezpłatną komunikację miejską.

– Można śmiało powiedzieć, iż zielone Warmia i Mazury stawiają na zielony transport. Pierwszy był Lidzbark Warmiński, a w ślad za nim idą kolejne samorządy. Dla Iławy będą to pierwsze autobusy elektryczne, które wraz z powstającą infrastrukturą przyczynią się do rozwoju komunikacji publicznej – podkreślił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Autobus elektryczny Yutong E8 w Iławie
Autobus elektryczny Yutong E8 w Iławie
Autobus elektryczny Yutong E8 w Iławie
Autobus elektryczny Yutong E8 w Iławie

Yutong E8 — co to za autobus?

Yutong E8 to liczący blisko 9 metrów autobus, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort podróżowania zapewnia niskopodłogowa konstrukcja oraz wydajny system klimatyzacji, a pojazd osiąga ponad 350 kilometrów na jednym ładowaniu. Zakup autobusów i infrastruktury do ich ładowania, a także budowa nowych przystanków, są realizowane w ramach projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego w Iławie” – dofinansowanego kwotą ponad 4,26 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

– Iławę otaczają lasy i jeziora, więc naturalnym wyborem była inwestycja w rozwój elektromobilności i zakup zeroemisyjnych autobusów komunikacji publicznej. Mogę zapewnić, że nie jest to nasze ostatnie słowo i planujemy kolejne działania, aby nasze miasto było jeszcze bardziej proekologiczne – mówił burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski.

Autobus elektryczny Yutong E8 w Iławie
Autobus elektryczny Yutong E8 w Iławie

Produkcja autobusów Yutong

Yutong Bus jest największym globalnym dostawcą autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne oraz spalinowe do miast na wszystkich kontynentach. 

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył niemal 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce.

– Transport niskoemisyjny wpisuje się doskonale w region Warmii i Mazur. Tym bardziej cieszy nas, że po raz kolejny mogliśmy przeznaczyć środki z RPO na ten cel i tym razem Iławę wspomóc w tak ważnej inwestycji. Rozwój komunikacji miejskiej służy mieszkańcom i obok względów ekologicznych to nasz najważniejszy cel – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Zobacz też: Dron na pokładzie samochodu Polestar

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię