Chiński producent samochodów elektrycznych Aiways „myśli o produkcji samochodów w Europie”. Portal Electrive.net pisze, że taką informację podał w jednym z wywiadów dyrektor generalny Aiways Alexander Klose, a Niemcy biorą udział w wyścigu, jako potencjalne miejsce lokalizacji fabryki.

  • Aiways rozważa budowę fabryki w Europie
  • Dotychczas w Niemczech zawnioskowano o dopłaty do 719 elektrycznych U5
  • Aiways nie wybrał jeszcze lokalizacji fabryki

Aiways wchodzi do Europy z produkcją

Aiways chce uruchomić produkcję swoich samochodów elektycznch w Europie. Chiński producent chce połączyć produkcję ze zorganizowaną zewnętrznie produkcją baterii.

Nie zdecydowaliśmy się jeszcze na lokalizację, ale zaproponowano nam ich kilka. Wolelibyśmy wykorzystać istniejącą już instalację, a wszystko zależy od warunków – powiedział Alexander Klose niemieckiemu WirtschaftsWoche.

Elektryczny samochód Aiways U5
Elektryczny Aiways U5 zdjęcie: Aiways

Klose odpowiada w Aiways za działalność zagraniczną firmy, co oznacza jej obecność poza rynkiem chińskim. Alexander Klose odpowiada również za strategię produktową. Nie podał jednak dalszych szczegółów na temat możliwych lokalizacji w Niemczech i Europie, ale zaznaczył, że ich wybór jest jeszcze „na samym początku” tej ścieżki. Wirtschaftwoche pisze, że w europejskich zakładach jest obecnie duża nadwyżka mocy produkcyjnych – „na przykład w Oplu”.

Wnętrze elektrycznego samochodu Aiways U5
Wnętrze Aiways U5 zdjęcie: Aiways

Chińska fabryka Aiways już nie wystarcza

Klose nie podaje również żadnych szczegółów na temat planowanych mocy produkcyjnych i „zewnętrznego zorganizowania produkcji akumulatorów”. Jak dotąd firma, założona w 2017 roku, produkuje model U5 w swoim zakładzie w Shangrao w Chinach. Można tam budować do 150 000 pojazdów rocznie, a po planowanej rozbudowie zakładu do 300 000 pojazdów. Fabryka składa się z tłoczni, blacharni, lakierni, pakowni akumulatorów oraz hali montażowej.

Wnętrze elektrycznego samochodu Aiways U5
Wnętrze elektrycznego samochodu Aiways U5 zdjęcie: Aiways

Sprzedaż elektrycznych Aiways w Niemczech

Według Klose w ubiegłym roku Aiways sprzedało w Niemczech czterocyfrową liczbę samochodów. Electrive.net pisze, że Aiways nie jest jeszcze wykazywane oddzielnie w danych dotyczących sprzedaży Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego. Do tej pory wnioski o premię środowiskową uważano za najlepszy wskaźnik sprzedaży Aiways w Niemczech.

Elektryczny samochód Aiways U5 z boku
Aiways U5 zdjęcie: Aiways

Dla samochodu elektrycznego U5 aktualne dane pokazują tylko 719 aplikacji, a konkretnie 622 dla wersji premium i 97 dla wersji standardowej. Niemniej jednak stwierdzenie Klose o czterocyfrowej liczbie może być prawdziwe, bo oficjalne dane liczą samochód tylko wtedy, gdy złożony zostanie wniosek o dofinansowanie. Klose powiedział, że w 2022 roku Aiways dąży nawet do pięciocyfrowej sprzedaży.

Aiways w międzyczasie potwierdził restrukturyzację zespołu zarządzającego. Były menedżer Nio Zhang Yang był wymieniony jako nowy dyrektor generalny na stronie internetowej Aiways, ale firma nie ogłosiła zmiany szefa.

Elektryczny Aiways U5  widok z tyłu
Elektryczny Aiways U5 zdjęcie: Aiways

Koncentracja na rynku chińskim, o czym pisały tamtejsze media została zdementowana przez Aiways.

Aiways potwierdziło swoje zaangażowanie w wejście na większą liczbę rynków po zakończeniu nowej rundy finansowania o wartości setek milionów dolarów – podawał producent.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię