Elektryczne Subaru mają stanowić 50 procent sprzedaży japońskiej marki do 2030 roku. Subaru zrewidowało swoje cele dotyczące aut elektrycznych. Japończycy ogłosili, że chcą sprzedawać 600 000 elektryków do końca dekady. 

Elektryczne Subaru w ofensywie

Subaru zrewidowało swoje plany dotyczące aut elektrycznych. Japońska marka pierwotnie zakładała, że do 2030 roku udział aut z wtyczką będzie stanowił 40 procent sprzedaży. Teraz Subaru chce, sprzedawać 600 000 aut elektrycznych do końca dekady. Maja one stanowić 50 procent globalnej sprzedaży marki. Dużą szansą mają stanowić Stany Zjednoczone, gdzie Subaru chce sprzedawać 400 000 aut elektrycznych i to do 2028 roku. 

Elektryczne Subaru

Siedem elektrycznych Subaru

Subaru chce łącznie wprowadzić na rynek siedem modeli aut elektrycznych. Marka zaprezentuje pierwsze trzy modele do 2026 roku oraz cztery kolejne samochody, w ciągu kolejnych dwóch lat. Japończycy szacują, że pierwsze elektryki będą zjeżdżać z linii produkcyjnej już w 2025 roku, a także zdolność produkcyjna ma sięgnąć poziomu 200 000 samochodów rocznie. Kolejna linia produkcyjna, służąca do tworzenia aut elektrycznych, ma powstać w Japonii w 2027 roku. Jej wydajność ma przynieść kolejne 200 000 egzemplarzy. Podobna linia ma zostać uruchomiona także w Stanach Zjednoczonych. 

Elektryczne Subaru

Większe inwestycje

W prezentacji Subaru czytamy, że kluczowe dla firmy jest utrzymanie dobrej kondycji finansowej (współczynnik kapitału własnego na poziomie 50 proc. lub więcej) i stabilności finansowej. Subaru podkreśla, że zamierza realizować agresywne inwestycje w rozwój, aby przetrwać w erze elektryfikacji. Firma chce wydać około 1,5 biliona jenów do około 2030 r. (w tym 250 miliardów jenów już ogłoszonych na krajową reorganizację produkcji), ponadto Subaru chce zreorganizować produkcję oraz inwestować w akumulatory.

Już w maju 2022 roku Subaru podało, że zbuduje swój pierwszy zakład budowy aut elektrycznych. Koszt jej budowy ma sięgnąć 1,9 mld dolarów, a jej pełny rozruch ma mieć miejsce w 2027 roku. Nowy zakład to jednak nie wszytko. Japończycy zapowiadali, że historyczny zakład w Ota także zostanie przystosowany do produkcji elektryków. Nowy zakład ma powstać nieopodal starszego zakładu.

Subaru Soltera — pierwsze elektryczne Subaru

W listopadzie 2021 roku Subaru pokazało swój pierwszy model auta elektrycznego. Subaru Solterra powstało na bazie innego auta elektrycznego – Toyoty bZ4X. Premiera elektrycznego Subaru miała miejsce miesiąc po premierze pierwszej elektrycznej Toyoty. Subaru Solterra otrzymało napęd na przednie koła. Zasięg samochodu to 530 km na jednym ładowaniu. W wersji z napędem na cztery koła, auto może przejechać 460 km, a samochód produkowany jest w Motomachi w prefekturze Aichi.

Japońska Toyota posiada 1/5 udziałów w Subaru, a także 5 proc. udział w japońskiej Mazdzie. Subaru produkuje obecnie około 700 000 samochodów rocznie.

Subaru Soltera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię