Japońskie Subaru przedstawia pierwszy w pełni elektryczny samochód – Solterra. Został on opracowany wspólnie z Toyotą.

  • Subaru przedstawiło pierwsze auto elektryczne, które będzie dostępne w sprzedaży – Subaru Solterrę
  • Solterra powstała we współpracy z Toyotą
  • Elektryczne Subaru Solterra był opracowywany przez dwa lata

Elektryczne Subaru Solterra

Subaru zaprezentowało w czwartek swój pierwszy całkowicie elektryczny pojazd. Solterra to wynik dwuletniego wspólnego projektu rozwojowego z największym udziałowcem – Toyotą. Premiera SUV-a odbywa się w związku z rosnącym popytem na pojazdy elektryczne, ponieważ kraje na całym świecie zaostrzają przepisy dotyczące ochrony środowiska w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W zeszłym miesiącu Toyota pokazała swój samochód elektryczny na baterie – bZ4X.

Odejście technologiczne od silników spalinowych stanowi wyzwanie dla mniejszych producentów samochodów, takich jak Subaru, którzy mają mniejsze możliwości finansowania kosztownego rozwoju programów pojazdów elektrycznych. Jednocześnie jest to szansa dla czołowych producentów samochodów, takich jak Toyota, na zbliżenie się do mniejszych rywali.

Subaru buduje z Toyotą

Toyota, pionier hybrydowych samochodów elektrycznych, który dosyć późno wchodzi na rynek pojazdów elektrycznych, planuje wprowadzić do 2025 roku linię 15 modeli samochodów elektrycznych. W ciągu następnej dekady wyda 13,5 miliarda dolarów na zwiększenie zdolności produkcyjnej akumulatorów samochodowych.

Sprzedaż samochodów Subaru to mniej niż jedna dziesiąta sprzedaży Toyoty, największego producenta samochodów na świecie pod względem wielkości produkcji.

Solterra z napędem na przednie koła ma zasięg 530 km, podczas gdy wersja z napędem na wszystkie koła może przejechać 460 km na jednym ładowaniu.

Toyota jest właścicielem jednej piątej Subaru i posiada także 5 proc. udziałów w Mazda. Reuters pisze, że ta ostatnia z kolei planuje wprowadzić do 2025 roku 13 zelektryfikowanych pojazdów, w tym hybrydy i samochody czysto elektryczne, które będą zawierać technologię Toyoty.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię