Streetdog to elektryczny motorower z Nowej Zelandii. Jego zasięg to 100 km. Streetdog kosztuje 9 tys. dolarów, czyli ok. 36 tys. złotych – pisze Stuff.

  • Elektryczny motorower Streetdog ma zasięg 100 km
  • Elektryczny motorower ma także schowek o pojemności 30 litrów
  • Streetdog – elektryczny motorower z Nowej Zelandii – kosztuje 9 tys. dolarów

Elektryczny motorower – Streetdog

Streetdog to dzieło firmy FTN Motion z Wellington, w Nowej Zelandii. Firma chciała stworzyć elektryczny jednoślad, dostępny dla każdego. To zaś oznaczało, że nie mógł to być motocykl, ani rower elektryczny. Stanęło zatem na motorowerze.

Luke Sinclair, jeden z założycieli FTN Motion, w momencie, kiedy zaczęto myśleć o Streetdogu zauważył, że rynek e-rowerów, był już nasycony. To tylko utrwaliło jeszcze mocniej pomysł, żeby elektryczny jednoślad był właśnie motorowerem.

– Motorowery elektryczne są znacznie przyjaźniejsze w eksploatacji, niż motorowery benzynowe. Nie emitują one hałasu, spalin i jednocześnie wymagają niewielkiej konserwacji – mówi.

Elektryczny motorower – konstrukcja

Po kilku latach testów i poprawek, w tym opracowania wstępnego prototypu roweru BMX z akumulatorami przymocowanymi do ramy, FTN zakończył prace na połączeniu silnika elektrycznego o mocy 3 kW i wykonywanej specjalnie na zamówienie ramy z rur. Silnik montowany jest na piaście, sama rama przypomina nieco stare brytyjskie motocykle.

FTN chciał, aby ich dzieło wyróżniało się także pod względem wzornictwa.

– Ludzie chcą czegoś, co dobrze znają, ładnie wygląda i czegoś, co miałoby jeździć. Powinni mieć także możliwość zakupu pojazdu, który im się podoba, który również jest elektryczny – mówi.

Streetdog po zakończonych pracach otrzymał oldschoolowy wygląd. Zamontowana rama, swoim stylem przypomina kołyskę, mieści ona 30 litrów bagażu – w miejsce tradycyjnego silnika spalinowego. Motorower elektryczny posiada także koła ze szprychami, motocyklowe hamulce, bananowe siedzenie w stylu cafe-racer oraz okrągły reflektor.

– Zasilanie elektryczne daje o wiele większą swobodę w zakresie projektowania. Można lepiej uporządkować całość. Rama ostatecznie dała możliwości do stworzenia najbardziej praktycznego układu baterii i schowka, s wszystko bardzo dobrze łączy się z klasycznym wyglądem – mówi Sinclair.

Elektryczny motorower – dane techniczne

Streetdog waży 62 kg. Jego zasięg to 100 km. Pełne naładowanie, wymiennej baterii ze standardowego gniazdka zajmuje około sześciu godzin.

Luke Sinclair wskazuje także że, że około 15 procent pierwszych 100 użytkowników Streetdoga, nigdy wcześniej nie jeździło motocyklem ani motorowerem. Kolejnych 50 procent nie miało z tymi maszynami do czynienia od dłuższego czasu.

Jednym z pierwszych dziesięciu użytkowników elektrycznego motoroweru jest lotnisko w Wellington w Nowej Zelandii.

– Streetdog oferuje ludziom praktyczny i zrównoważony sposób poruszania się po Wellington Projekt idealnie pasuje do kreatywnego stylu stolicy – mówi dyrektor lotniska, Steve Sanderson.

Elektryczny motorower Streetdog – będą kolejne edycje i ekspansja

Obecnie na drugą serię produkcyjną motoroweru czeka lista około 250 osób. Cenę ustalono na poziomie 9000 dolarów. W przyszłości planowane są kolejne serie produkcyjne. FTN chce również rozszerzyć działalność za granicę, szczególnie na Europę.

FTN prowadzi także prace nam motocyklami, a także elektrycznymi rowerami.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię