Agencja Reuters pisze, że General Motors poinformował we wtorek, że przedłuża wstrzymanie produkcji elektrycznego samochodu Chevrolet Bolt do początku kwietnia. Firma planuje jednak wkrótce wznowić sprzedaż detaliczną.

Chevrolet Bolt – wydłużenie przestoju

Reuters przypomina, że General Motors jeszcze w ubiegłym roku – w sierpniu – poszerzył wycofanie, jakim objęty był model produkowanego przez niego Bolta. Wycofanie objęło wówczas ponad 140 000 samochodów. Celem wezwania samochodów była wymiana akumulatorów. Działania były związane z licznymi pożarami, jakim ulegał Bolt. General Motors podjął także wówczas decyzję o wstrzymaniu sprzedaży swojego elektryka.

Chevrolet Bolt EV      zdjęcie: Chevrolet
Chevrolet Bolt EV zdjęcie: Chevrolet
Wnętrze Chevroleta Bolt EV             zdjęcie: Chevrolet
Wnętrze Chevroleta Bolt EV zdjęcie: Chevrolet

Pod koniec 2021 roku, amerykański producent zdecydował, że wydłuży produkcyjny przestój Bolta do końca lutego 2022 roku. GM podał informację, że chce wrócić do produkcji Bolta od 4 kwietnia. Elektryczny samochód powstaje w fabryce w Michigan.

Chevrolet Bolt dochodzenie w sprawie akumulatorów

Po serii pożarów elektrycznego Bolta, swoje dochodzenie wszczęła National Highway Traffic Safety Administration. Zostało ono już zamknięte.

Chevrolet Bolt EUV           zdjęcie: Chevrolet
Chevrolet Bolt EUV zdjęcie: Chevrolet
Wnętrze Chevroleta Bolt EUV        zdjęcie: Chevrolet
Wnętrze Chevroleta Bolt EUV zdjęcie: Chevrolet

Samo dochodzenie ruszyło jeszcze w październiku 2020 roku. NHTSA podjęła taką decyzję po tym, jak elektryczne Bolt EV i Chevy Bolt EV paliły się w czasie, kiedy były podpięte do sieci ładownia, albo gdy cykl ładowania zbliżał się już do samego końca.

General Motors wycofał Bolta

General Motors od samego początku podjął działania w celu rozwiązania problemu. Jeszcze w listopadzie 2020 roku nawiększy amerykański producent samochodów wypuścił całkiem nowe oprogramowanie, które miało położyć kres problemom z Boltem. Producent oferował także wymianę akumulatora.

W sprawę było także zaangażowane LG Energy Solutions, które dostarczało akumulatory do samochodów. Wszczęte przez koreańskiego producenta dochodzenie wykazało, że w samochodach Bolt dochodziło do kolejnych pożarów. Ustalono ostatecznie, że pożary są wyłącznie efektem pojedynczych wad produkcyjnych w akumulatorach, ale nie jest to problem strukturalny.

Media wskazują, że wycofanie Bolta kosztuje General Motors ponad 2 miliardy dolarów. Część tych kosztów będzie musiało pokryć LG.

Chevrolet Bolt EV             zdjęcie: Chevrolet
Chevrolet Bolt EV zdjęcie: Chevrolet

Nowe akumulatory będą objęte 8-letnią gwarancją na 100 000 mil w USA oraz 8-letnią gwarancją na 160 000 km w Kanadzie. Dodatkowo naprawa obejmuje nowe oprogramowanie, które będzie monitorować nowe akumulatory pod kątem potencjalnych problemów.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię