Rada nadzorcza Daimlera podpisała plan inwestycyjny o wartości ponad 60 miliardów euro dla Mercedes-Benz Cars & Vans w latach 2022-2026. Znaczna część tej sumy pójdzie na rozwój i obniżenie kosztów aut elektrycznych.

  • Mercedes dostanie 60 mld euro na rozwój
  • Producent będzie się koncentrował na rozwoju samochodów elektrycznych i baterii
  • Mercedes chce w 2025 roku oferować wersję samochodów zelektryfikowanych

Mercedes dostanie potężny zastrzyk środków

W oświadczeniu wydanym na tydzień przed oddzieleniem dywizji Cars & Vans od Daimler Truck & Buses, które nastąpi 10 grudnia, stwierdzono, że producent luksusowych pojazdów chce być liderem w produkcji pojazdów elektrycznych i oprogramowania po notowaniu.

Ogłoszone w październiku 2020 r. plany zmniejszenia nakładów inwestycyjnych o 20 proc. do 2025 r. w porównaniu z poziomem z 2019 roku, pozostają w mocy, a nowe wydatki koncentrują się na elektryfikacji, cyfryzacji i rozwoju autonomicznej jazdy. Mercedes w październiku podał, że chce dzięki cięciu osiągnąć dwucyfrowy zwrot z marży. Sprzedaż Maybacha miała się podwoić, a poza nimi górę miała pójść także sprzedaż AMG i G-Wagon. Mercedes miał położyć znacznie większy nacisk na marże aniżeli na wolumeny. Jeśli zaś chodzi o elektryki, Daimler chciał dążyć do obniżenia kosztu akumulatorów do połowy dekady, po poziomu poniżej 100 euro za kilowatogodzinę.

Zwiększenie przychodów netto na pojazd oraz wdrożenie modeli sprzedaży bezpośredniej, stanowi część tej strategii, dodając, że postępy w technologii i produkcji akumulatorów powinny z czasem pomóc w obniżeniu kosztów pojazdów z napędem elektrycznym.

Ola Källenius prezes zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz. źródło: Daimler.com
Ola Källenius prezes zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz. źródło: Daimler.com

Mercedes od 2030 roku już tylko na autach elektryczny

Mercedes chce, by już od 2025 r., wszystkie nowe modele były oferowane w wersji zelektryfikowanej. Pełna elektryfikacja ma nastąpić w 2030 roku – tylko jednak tam, gdzie będzie się to producentowi opłacało. Ola Källenius, dyrektor generalny Mercedes-Benz oraz Daimlera, wskazał, że producent będzie sprzedawał samochody elektryczne tylko w tych krajach, w których pozwolą na to warunki rynkowe.

Elektryfikacja oferty produktowej ma przybrać na sile od 2022 r. Wówczas to Mercedes chce oferować samochody elektryczne w każdym segmencie. Koncern zapowiedział, że w 2025 roku wprowadzi na rynek trzy, całkowicie elektryczne modele samochodów. W momencie ogłaszania planów elektryfikacji Mercedes wskazywał, że czasie najbliższej dekady, zainwestować w rozwój silników elektrycznych ok. 40 mld euro. Producent chce opracował koncepcję trzech linii elektryków: MB: EA, AMG.EA oraz VAN.EA.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię