KIA EV5 została zaprezentowana na targach motoryzacyjnych Chengdu Motor Show w Chinach. Auto trafi najpierw na rynek chiński, a potem będzie oferowane na pozostałych rynkach. Południowokoreański koncern nie ujawnił jednak większych szczegółów na temat napędu samochodu. 

Nowa KIA EV5

KIA EV5 ma wprowadzić segment kompaktowych SUV-ów w nową erę elektrycznej mobilności. Samochód ma w sobie łączyć design, wszechstronność i komfort. Samochód ma być odpowiedzią na potrzeby współczesnych rodzin. KIA wprowadzi EV5 na rynek w drugiej połowie 2023 r. i zacznie od Chin. Firma ujawni dalsze szczegóły dotyczące produktu podczas Kia EV Day. Podczas zaplanowanego na październik wydarzenia, KIA przedstawi także swoją globalną wizję elektryfikacji. KIA EV5 jest trzecim modelem marki opartym na platformie elektrycznej E-GMP Grupy Hyundai.

KIA EV5
KIA EV5

Design KIA EV5

KIA przy budowie modelu EV 5 czerpała inspirację z filozofii projektowania „Opposites United”. EV5, na który największy wpływ miało hasło „Bold for Nature”, czyli jeden z pięciu filarów idei „Opposites United”, charakteryzuje się solidnym i mocnym nadwoziem uzupełnionym miękką i rezonującą powierzchnią. Projekt ma trafić na podatny grunt wśród osób świadomych ekologicznie rodzin i poszukujących innowacji.

KIA EV5 charakteryzuje się potężnymi błotnikami i szerokimi liniami, które tworzą solidną sylwetkę. Przesunięte do tyłu słupki D dodatkowo podkreślają ukierunkowanie na rodziny, akcentując przestronność tylnej kanapy i bagażnika, a także zapewniając szerokie pole widzenia.

Wnętrze KIA EV5

Profil i kolorystyka samochodu

Charakterystyczne elementy stylistyczne nowej KIA EV5, takie jak szeroki nos i masywna maska, łączą się w elegancką cyfrową „twarz tygrysa”. Przyćmiewają one tradycyjną kratkę, aby zapewnić bardziej cyfrowe i mocne wrażenie. Dodatkowo EV5 posiada trójwymiarowe „Signature Star Map Lighting”, które tworzą światła do jazdy dziennej (DRL). Inspirowane gwiezdnymi konstelacjami, wprowadza ono dynamiczne kształty wzdłuż linii świateł, jeszcze bardziej podkreślając wygląd EV5 Tiger Face. Z tyłu, wydłużony i obniżony spojler utrzymuje charakterystyczny profil SUV-a, jednocześnie poprawiając wydajność aerodynamiczną modelu KIA EV5.

Zewnętrzne opcje kolorystyczne EV5 obejmują łącznie dziewięć błyszczących kolorów i jeden matowy. Błyszczące kolory to: 

  • Snow White Pearl,
  • Clear White,
  • Starry Night Black,
  • Magma Red,
  • Ivory Silver, 
  • Frost Blue,
  • Iceberg Green,
  • Tide Blue oraz Shale Grey.

Kolor matowy to Ivory Silver.

Wnętrze nowego samochodu KIA

Badania przeprowadzone przez KIA wykazały, że millenialsi postrzegają wnętrze swojego SUV-a nie tylko jako miejsce, w którym można bezpiecznie i wygodnie usiąść podczas podróży z punktu A do punktu B, ale także jako dodatkowy „pokój”, w którym można żyć. Aby sprostać temu wyzwaniu, projektanci wnętrz KIA całkowicie przeprojektowali przestrzeń w środku pojazdu. Czerpiąc dodatkową inspirację z niedawno wprowadzonego na rynek większego SUV-a — KIA EV9 — wyposażyli EV5 w rozległą przestrzeń wewnętrzną, która pod względem koncepcji i wykonania jest bliższa domowemu salonowi niż tradycyjnej kabinie samochodu.

Tutaj po raz kolejny filar projektowy „Bold for Nature” odegrał kluczową rolę, zapewniając, że projekt wnętrza EV5 koncentruje się na stworzeniu wyjątkowej mieszanki nowych kształtów, realizując koncepcję płynnej harmonii między naturą a elementami stworzonymi przez człowieka. Szczegóły konstrukcyjne kabiny EV5 zostały starannie dobrane, a ogólne wykończenie ma stworzyć atmosferę wnętrza, która łączy w sobie poczucie dobrego samopoczucia, osobistej inspiracji i rodzinnej zabawy. Staje się to jeszcze bardziej widoczne w warunkach słabego oświetlenia, dzięki zmiennemu nastrojowemu oświetleniu w przedniej części, a także na listwach drzwi przednich i tylnych.

Oświetlenie KIA EV5

EV5 oferuje regulowaną jasność wspomnianego oświetlenia. Klienci mogą również wybierać spośród dziesięciu wyselekcjonowanych odcieni. Po aktywacji płynnie ono synchronizuje się z trybami jazdy pojazdu, przyciemnia się w warunkach słabego oświetlenia i subtelnie ostrzega, gdy pojazd przekroczy dozwoloną prędkość, zwiększając w ten sposób zaangażowanie i świadomość kierowcy.

Panel środkowy KIA EV5 służy jako charakterystyczny element projektu, oferując jednocześnie płynną, a także intuicyjną interakcję z pasażerem. Dzięki integracji takich elementów, jak nawigacja i kokpit nowej generacji (ccNC) oraz sterowanie ogrzewaniem, pasażerowie mogą wybierać preferowane ustawienia z taką samą łatwością, jakby siedzieli w swoim ulubionym fotelu w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię