Lamborghini idzie na rekord. Po dziewięciu miesiącach rekordowych wyników firma stawia sobie za cel osiągnięcie najlepszego roku w historii pod względem finansowym. Firma z Sant’Agata pożegnała się z „czystym” silnikiem spalinowym V12 w oczekiwaniu na przełomową fazę transformacji, która ma się rozpocząć w przyszłym roku wraz z hybrydyzacją całej gamy do 2024 roku.

  • Sprzedaż Lamborghini sięgnęła od stycznia do września 7 430 sztuk
  • Najszybciej rosła sprzedaż modelu Lamborghini Huracan
  • Lamborghini we wrześniu wyprodukowało ostatni model Aventadora

Sprzedaż Lamborghini w pierwszych trzech kwartałach 2022 r.

Wyniki Lamborghini za pierwsze dziewięć miesięcy są na rekordowym poziomie. Dostawy od stycznia do końca września, osiągnęły poziom 7 430 sztuk (8 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku). Wszystkie trzy makroregiony – obie Ameryki, Azja i Pacyfik oraz EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) – także odnotowały proporcjonalny wzrost. Lamborghini wskazuje, że rynkiem referencyjnym nadal są Stany Zjednoczone (wzrost na poziomie 8 proc.), a następnie Chiny (5 proc.), Niemcy (16 proc.), Wielka Brytania (20 proc.) i Japonia (26 proc.). 

Produkcja samochodów Lamborghini
Produkcja samochodów Lamborghini

Sprzedaż Lamborghini wg rynków

Obroty za pierwsze trzy kwartały sięgnęły 1,93 mld euro, co oznacza wzrost o 30,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. Zysk operacyjny wzrósł o 68,5 proc. i wyniósł 570 mln euro. Zwrot ze sprzedaży Lamborghini był na poziomie 29,6 proc., a wzrost rentowności wynikał ze wzrostu wolumenów: ze wzrostu średniego przychodu w przeliczeniu na samochód oraz z korzystnego trendu kursów walutowych.

– Konsekwentnie rosnące liczby pokazują, jak silne jest dziś Lamborghini. Mamy portfel zamówień, który obejmuje już pierwszy kwartał 2024 roku, a to pozwala nam pracować ze spokojem, patrząc z rozmysłem na wyzwania stojące przed nami w przyszłości, takie jak pierwszy krok w kierunku hybrydyzacji od 2023 roku – mówił Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini.

Paolo Poma, dyrektor zarządzający i dyrektor finansowy Lamborghini podkreśla, że firma spodziewa się zamknąć bieżący rok finansowy „lepiej niż kiedykolwiek”.

Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini
Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini

Najpopularniejsze modele Lamborghini

Spośród wszystkich modeli największy wzrost sprzedaży przypadł na model Lamborghini Huracan — 2 378 dostarczonych samochodów (wzrost o 11 proc. rdr). W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku odnotowano prawdziwy rekord sprzedaży Urusa, z 4 834 sprzedanymi egzemplarzami (+7 proc.).

Lamborghini Aventador z silnikiem V12 nie będzie już produkowany, a we wrześniu Lamborghini pożegnało ostatniego Aventadora, który zjechał z linii produkcyjnej.

Ostateczne pożegnanie z silnikiem spalinowym nastąpi pod koniec roku na Art Basel w Miami wraz z terenową wersją Huracána.

Elektryczne Lamborghini

Lamborghini planuje wprowadzić swój pierwszy w pełni elektryczny model pod koniec tej dekady. Pierwszym w pełni elektrycznym modelem Lamborghini będzie czteromiejscowy SUV w stylu coupe, nawiązujący do tradycji grand tourerów

Lamborghini Huracan
Produkcja samochodów Lamborghini

Zobacz też: Porsche Vision Gran Tourismo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię