Nowy Volkswagen Tiguan stanowi już trzecią generację bestsellera. Tiguan jest jednym z najpopularniejszych samochodów w gamie Volkswagena na świecie. Od momentu debiutu auta na świecie w 2007 roku, do dnia dzisiejszego, samochód ten został zakupiony przez ponad 7,6 miliona osób. Najnowsza odsłona samochodu pojawi się w salonach już w pierwszym kwartale 2024 roku.

Nowy Volkswagen Tiguan

Nowe osiągnięcia technologiczne wprowadzone w platformie MQB evo ulepszają Tiguana praktycznie w każdym obszarze. Nowe napędy hybrydowe i zasięg w trybie całkowicie elektrycznym wynoszący około 100 km sprawiają, że ten SUV jest bardziej wydajny niż kiedykolwiek wcześniej.

Ponadto ładowanie AC będzie szybsze we wszystkich wersjach eHybrid, a szybkie ładowanie DC będzie po raz pierwszy możliwe w standardzie. Cyfrowy kokpit oparto o MIB4, czyli najnowszej modułowej matrycy informacyjno-rozrywkowej czwartej generacji. Umożliwia ona korzystanie z najnowszych informacji, a także z usług cyfrowych oraz aplikacji. Ponadto nowe systemy, takie jak funkcja masażu przednich siedzeń czy reflektory matrycowe IQ.LIGHT HD – zastosowane po raz pierwszy w Tiguanie – wywodzą się z luksusowego modelu Touarega. Nowe adaptacyjne sterowanie podwoziem DCC Pro mają optymalizować komfort i dynamikę. Najnowsza generacja Park Assist umożliwia pełną automatyzację wjazd i wyjazd z miejsc parkingowych.

Nowy Volkswagen Tiguan

Design i aerodynamika

Kompaktowy SUV otrzymał zupełnie nowy design. W oczy szczególnie rzuca się przód pojazdu z bardzo płaskimi reflektorami LED i poziomymi pasami pokrytymi szkłem. Po zewnętrznych stronach zderzaka umieszczono otwory w osłonie chłodnicy. Z kolei specjalne kurtyny powietrzne oferują optymalne prowadzenie powietrza. To wszystko powoduje, że współczynnik oporu powietrza poprawił się z 0,33 do 0,28. Sylwetka charakteryzuje się atletycznymi liniami nad nadkolami (w przypadku kół o średnicy do 20 cali). Nowy poziomy pasek LED podkreśla tył Tiguana.

Nowy Volkswagen Tiguan

Wnętrze nowego Volkswagena Tiguana charakteryzuje się zupełnie nową koncepcją i designem. Nowy krajobraz kokpitu jest intuicyjny w obsłudze, ściśle zintegrowany oraz ma przejrzysty i inteligentny wygląd. Moduły obejmują nowy Digital Cockpit (cyfrowe instrumenty z powłoką antyrefleksyjną w formacie tabletu w orientacji poziomej), ekran informacyjno-rozrywkowy o przekątnej do 38 centymetrów (15 cali) z całkowicie nową strukturą menu i grafiką. Do tego dochodzi także nowy wyświetlacz przezierny i nowy wielofunkcyjny przełącznik trybu jazdy ze zintegrowanym wyświetlaczem OLED. Za pomocą nowego pokrętła z własnym miniekranem można sterować profilem jazdy, głośnością radia lub kolorami podświetlenia tła. Natomiast za pomocą nowego asystenta głosowego IDA można łatwo regulować liczne funkcje pojazdu i systemu informacyjno-rozrywkowego za pomocą języka naturalnego.

Nowy Volkswagen Tiguan — rodzaje napędów

Dzięki MQB evo w Tiguanie można było zastosować różne typy napędów. Na przykład dostępne będą silniki benzynowe z turbodoładowaniem i systemy hybrydowe typu plug-in (eHybrid), które będą oferowane wyłącznie w połączeniu z automatyczną skrzynią biegów (DSG) w przyszłości. Podobnie jak w Volkswagenie ID. i nowego Passata, w przyszłości zmiana biegu będzie odbywała się za pomocą przełącznika na kolumnie kierownicy, umieszczonego po prawej stronie kierownicy. Przełącznik obraca się do przodu do pozycji „D”, aby jechać do przodu, lub do tyłu do „R”, aby cofać, natomiast hamulec postojowy włącza się poprzez naciśnięcie boku przełącznika. Wszystkie modele Tiguana posiadają dodatkowo łopatki za kierownicą.

Nowy Volkswagen Tiguan

Światła i reflektory

Reflektory HD po raz pierwszy w Tiguanie. Tiguan to pierwszy model MQB wprowadzony na rynek z nowo opracowanymi reflektorami matrycowymi IQ.LIGHT HD. Równolegle opracowywano także interaktywny system oświetlenia dla Touarega klasy premium – dlatego oba SUV-y mają tę samą podstawową konstrukcję reflektorów. W przypadku Tiguana łącznie 38 400 wielopikselowych diod LED oświetla drogę i otoczenie na zupełnie nowym poziomie. Poprawiają one w ten sposób komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Tiguan jest standardowo wyposażony w dużą liczbę systemów zapewniających wygodę i wspomaganie. Oprócz systemu zmiany pasa ruchu, Front Assist, Lane Assist i systemu kamer cofania obejmują one również dynamiczny wyświetlacz znaków drogowych. Dostępna będzie także szeroka gama systemów opcjonalnych. Należą do nich między innymi następujące technologie: Park Assist Pro z funkcją zdalnego parkowania, czy też Trailer Assist (do wspomaganego manewrowania z przyczepą).

Wnętrze nowego Volkswagena Tiguana

Większy bagażnik w Tiguanie

Długość nowego Volkswagena Tiguana wzrosła o około trzy centymetry. Rozstaw osi, a także szerokość i wysokość są identyczne, jak w poprzedniej wersji. Choć SUV jest tylko nieznacznie dłuższy, pojemność bagażnika wzrosła o 37 litrów do 652 litrów (przy załadowaniu do wysokości oparć tylnych siedzeń).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię