Volkswagen rośnie w samochodach elektrycznych. Dostawy aut elektrycznych globalnie wyniosły ok. 330 tysięcy sztuk, co oznacza wzrost o 23,6 procent w porównaniu z 2021 rokiem. Łączne dostawy pojazdów marki Volkswagen ze wszystkimi rodzajami napędu były nieco niższe niż w roku ubiegłym ze względu na wciąż trudną sytuację z zaopatrzeniem w podzespoły: w 2022 roku klientom na całym świecie dostarczono 4,56 mln pojazdów (spadek o 6,8 procent). 

  • Volkswagen dostarczył w 2022 roku 330 000 samochodów elektrycznych
  • Najpopularniejszym modelem był ID.4 — dostawy sięgnęły 170 000 sztuk
  • Sprzedaż ogółem samochodów Volkswagen spadła o 6,8 proc. rdr)

Elektryczne samochody Volkswagena w 2022 roku

Portfel zamówień Volkswagena pozostaje na bardzo wysokim poziomie. W Europie ok. 640 tysięcy klientów złożyło zamówienia na Volkswageny ze wszystkimi rodzajami napędu (wzrost o 18 procent).

— W 2022 roku osiągnęliśmy dobry wynik w sprzedaży mimo utrzymujących się problemów z dostawami. Wyraźny wzrost dostaw samochodów z napędem elektrycznym jest potwierdzeniem, że dzięki naszemu atrakcyjnemu portfolio produktów jesteśmy na dobrej drodze do stania się najbardziej pożądaną marką dla zrównoważonej mobilności – powiedziała Imelda Labbe, członek zarządu ds. sprzedaży, marketingu i obsługi posprzedażnej Volkswagena.

Volkswagen dzięki strategii ACCELERATE wciąż podkręca tempo transformacji w kierunku elektromobilności, do 2026 roku na rynek trafi dziesięć nowych modeli elektrycznych. Volkswagen już dziś ma najszersze portfolio modeli elektrycznych. Do 2026 roku marka będzie miała takie auto w każdym segmencie rynku, od auta miejskiego z planowaną ceną poniżej 25 tysięcy euro po nowy flagowy model ID.7.

Volkswagen ID.7
Volkswagen ID.7

Volkswagen ID.4 najlepiej sprzedającym się elektrykiem Volkswagena

Z liczbą około 170 tysięcy sztuk dostarczonych do klientów w 2022 roku, ID.4 jest numerem 1 wśród elektrycznych aut Grupy Volkswagen. W Chinach, największym rynku sprzedaży firmy, Volkswagen ponad dwukrotnie zwiększył dostawy elektrycznych modeli z rodziny ID.: klientom przekazano w 2022 roku aż 143 100 sztuk modeli ID.3, ID.4 i ID.6 (wzrost o 102,9 procent).
Duży wzrost dostaw odnotowano także w Ameryce Północnej: łącznie firma dostarczyła w tym regionie 22 700 sztuk ID.4 (wzrost o 27,7 procent).

Volkswagen ID.4 był w 2022 roku najlepiej sprzedającym się samochodem w Szwecji, wyprzedził nawet samochody z tradycyjnym napędem. Dostarczono do klientów ok. 8900 sztuk tego modelu. Oznacza to, że auto z rodziny ID. jest numerem 1 w tym skandynawskim kraju trzeci rok z rzędu (w 2020: ID.3; w 2021: ID.4).

Elektryczny Volkswagen ID.4
Elektryczny Volkswagen ID.4 – produkcja. zdjęcie: Volkswagen
Elektryczny Volkswagen ID.4 GTX zdjęcie: Volkswagen
Elektryczny Volkswagen ID.4 GTX zdjęcie: Volkswagen

Volkswagen przyspiesza działania w kierunku elektromobilności

Volkswagen osiągnął już pierwszy kamień milowy w swojej kampanii elektromobilności – od września 2020 roku, gdy pierwszy klient odebrał swój egzemplarz ID.3, Volkswagen dostarczył na całym świecie ponad 580 tysięcy aut z tej rodziny. Podstawą techniczną modeli ID. jest platforma MEB. W ubiegłym tygodniu na targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas Volkswagen zaprezentował najnowsze auto rodziny ID. – zakamuflowany model ID.7. Dzięki temu sedanowi Volkswagen rozszerza swoje elektryczne portfolio na klasę wyższą średnią.

Volkswagen ID. XTREME
Volkswagen ID. XTREME

Popyt na SUV wciąż wysoki

Mimo trudnych warunków Volkswagen dostarczył klientom w 2022 roku około 4,56 mln pojazdów ze wszystkimi rodzajami napędu (to spadek w porównaniu z rokiem 2021 o 6,8 procent). Najszybciej rozwijającym się segmentem rynku są SUV-y. Volkswagen dopasował się do tego trendu, uzupełniając portfolio o poszukiwane auta, udział SUV-ów w dostawach ogółem wzrósł do 45 procent (wzrost o 4 punkty procentowe). W USA ponad 80 procent dostaw Volkswagena przypada na segment SUV. T-Roc jest najlepiej sprzedającym się SUV-em marki w Europie.

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię