Lamborghini ma za sobą rekordowy rok. Sprzedaż samochodów urosła o 10 proc. rdr a cała firma szykuje się do elektrycznej rewolucji. Hitem sprzedażowym ubiegłego roku było Lamborghini Urus. 

  • W 2022 roku Lamborghini sprzedało 9 233 samochody – jest to wzrost o 10 proc. rdr
  • Największym hitem sprzedażowym był SUV – Urus
  • We wrześniu 2022 roku zakończono produkcję Lamborghini Aventador

Lamborghini w 2022 roku — kolejny rekord

Lamborghini przez ostatnie dwa lata kontynuuje swój wzrost nie tylko pod względem sprzedaży, ale także oferty produktowej. Pod względem liczb Lamborghini nadal bije rekordy i również w roku 2022 odnotowała najlepsze w historii wyniki sprzedaży. Firma dostarczyła 9 233 samochody na całym świecie, co stanowi wzrost o 10 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

— Nasz trend wzrostu i rozwoju trwa, a to pokazuje, że obrany kierunek jest solidny, a nasze wybory trafione. Jest to produkt dobrze zdefiniowanej oceny zbiorowej, która może przynieść spójne i konkretne wyniki. Byliśmy w stanie ostrożnie i skrupulatnie zarządzać nadzwyczajnym napływem zamówień, realizując jasną strategię z podstawowym celem, jakim było utrzymanie kontrolowanego wzrostu, aby chronić ekskluzywność naszej marki. Rok 2023 będzie rokiem wyzwań i zmian, z którymi jesteśmy gotowi się zmierzyć. Mamy teraz możliwość skupienia się na naszych kolejnych celach również dzięki 18-miesięcznej liście oczekujących, co pozwala nam ze spokojem patrzeć w przyszłość i nadchodzące cele – mówił Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini.

Dalsze przyspieszenie trajektorii będzie miało miejsce w 2023 roku, kiedy to zostaną wyprodukowane pierwsze samochody hybrydowe, a Lamborghini wejdzie w drugą fazę programu Direzione Cor Tauri: strategicznej mapy drogowej odsłoniętej w 2021 roku, która zakłada najwyższy w historii firmy poziom inwestycji (1,8 miliarda euro w ciągu pięciu lat) wspierających transformację hybrydową, a następnie przejście na pojazdy w pełni elektryczne.

Fabryka Lamborghini
Fabryka Lamborghini
Linia produkcyjna Lamborghini
Siedziba Lamborghini

Sprzedaż Lamborghini w 2022 roku wg regionów

We wszystkich makroregionach wzrost był wyraźnie pozytywny, zachowując jednorodny i spójny rozkład, przy czym w Azja odnotowano poziom 14 proc., w Ameryce 10 proc., a w regionie EMEA 7 proc. rdr. Sprzedaż, na prawie wszystkich kluczowych rynkach, pobiła wszelkie rekordy. Stało się tak również dzięki większej liczbie dealerów, która wzrosła ze 173 do 180 w ciągu zaledwie jednego roku i z obecnością w 53 różnych krajach.

Lamborghini Huracan Sterrato
Lamborghini Huracan Sterrato

Jeśli chodzi o sprzedaż Lamborghini, na pierwszym miejscu pozostają Stany Zjednoczone (2 721 dostarczonych samochodów, wzrost o 10 proc. w stosunku do poprzedniego roku), a następnie kontynent chiński; Hongkong i Makau (1 018 dostarczonych samochodów, wzrost o 9 proc. w stosunku do poprzedniego roku), Niemcy (808 dostarczonych samochodów, wzrost o 14 proc. w stosunku do poprzedniego roku), Wielka Brytania (650 dostarczonych samochodów, wzrost o 15 proc. w stosunku do poprzedniego roku) i Japonia (546 dostarczonych samochodów, wzrost o 22 proc. w stosunku do poprzedniego roku).

Lamborghini Huracan Sterrato
Lamborghini Huracan Sterrato
Ostatni egzemplarz Lamborghini Aventador
Ostatni egzemplarz Lamborghini Aventador

Lamborghini Urus największym hitem sprzedażowym 2022 roku

Jeśli chodzi o hity sprzedażowe, największą popularnością cieszył się super SUV Urus (5 367 dostarczonych sztuk, wzrost o 7 proc. w stosunku do roku 2021), a następnie Lamborghini Huracán (3 113 dostarczonych sztuk, wzrost o 20 proc. w stosunku do roku 2021) oraz Aventador z 753 dostarczonymi egzemplarzami, osiągając koniec swojej produkcji we wrześniu 2022 roku.

Pod względem produktowym rok 2022 był rokiem pełnym nowości, począwszy od wprowadzenia na rynek w kwietniu modelu Huracán Tecnica, który konsoliduje w sobie osiągnięcia Lamborghini w dziedzinie projektowania i inżynierii. Napędzany silnikiem V10 samochód z napędem na tylne koła łączy dynamikę Huracána STO w nowym, bardziej eleganckim wyglądzie, odpowiednim do codziennego użytku, z dodatkiem ulepszeń aerodynamicznych. W listopadzie producent odsłonił swoje kolejne V10 – Huracán Sterrato.

Lamborghini Urus Performante Viper Green
Lamborghini Urus Performante Viper Green

Lamborghini Urus — rozwój modelu w 2022 roku

Ubiegły rok był również bardzo ważny dla super SUV-a Urus, dzięki wejściu na rynek dwóch zupełnie nowych odmian. W sierpniu Automobili Lamborghini zaprezentowało całkowicie nowego Urus Performante, który podkreśla sportowy charakter i osiągi, skupiając się na designie. Nowy SUV może pochwalić się mocą 666 KM i masą obniżoną o 47 kg, dzięki czemu uzyskał najlepszy w klasie stosunek masy do mocy wynoszący 3,2. Urus Performante pobił również rekord produkcyjnych SUV-ów na torze Pikes Peak International Hill Climb, ustanawiając najlepszy czas w historii z przyspieszeniem od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,3 sekundy i drogą hamowania od 100 do 0 km/h wynoszącą 32,9 m. 

Lamborghini Urus S
Lamborghini Urus S

We wrześniu 2022 roku Automobili Lamborghini wprowadziło na rynek Urusa S, najnowszego następcę Urusa. Silnik Urusa S twin-turbo V8 zapewnia moc 666 KM, dorównującą mocy modelu Performante, ale wprowadza specyficzne wyrafinowane udoskonalenia w designie, ze znacznym wzrostem opcji w zakresie kolorów i wykończenia kół, pakietów stylistycznych oraz detali wewnętrznych i zewnętrznych.

Lamborghini Urus Performante
Lamborghini Urus Performante

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię