Northvolt pozyskał 5 mln dolarów na rozbudowę pierwszej gigafabryki o obiegu zamkniętym. Największa jak dotąd ekologiczna pożyczka zaciągnięta w Europie ułatwi rozbudowę pierwszej w Europie rodzimej gigafabryki Northvolt Ett. Zasilą także realizację planów w zakresie recyklingu akumulatorów.

Nothvolt pozyskał finansowanie

Firma Northvolt podpisała umowę o finansowanie projektu o wartości 5 miliardów dolarów. Środki umożliwią rozwój Northvolt Ett w północnej Szwecji. Jest to największa zielona pożyczka zaciągniętą dotychczas w Europie.

Oprócz rozwoju produkcji katod i ogniw zastrzyk finansowy umożliwi rozbudowę sąsiadującego z nim zakładu recyklingu Revolt Ett, który niedługo rozpocznie swoją działalność. Zakład odzyskuje metale przeznaczone do produkcji akumulatorów, których ślad węglowy jest o 70 proc. niższy niż w przypadku surowców wydobywanych. Umożliwi to pełną integrację produkcji akumulatorów w obiegu zamkniętym, która nie istniała wcześniej poza Azją.

Nowa pożyczka Northvolt

Nowa pożyczka obejmuje refinansowanie pakietu długów o wartości 1,6 miliarda dolarów zaciągniętego w lipcu 2020 roku. Zaciągnięto je na podstawie długoterminowych kontraktów na dostawy. Ich łączna wartość opiewa na ponad 55 miliardów dolarów. Są to dostawy dla takich firm jak Volvo, BMW, Volkswagen, czy Scania. Finansowanie zapewnia Nordycki Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Inwestycyjny, a także grupa 23 banków komercyjnych. Instytucje wspiera europejski program Komisji Europejskiej InvestEU.

Szwedzki Urząd Długu Publicznego, a także Koreański Bank Eksport-Import wraz z Nippon Export and Investment Insurance objęły gwarancjami połączonymi z bezpośrednim finansowaniem znaczną część obiektów komercyjnych.

Największa zielona pożyczka w Europie

Nowy dług jest pierwszą pożyczką, która została zaciągnięta w ramach programu Green Finance Framework firmy Northvolt. Utworzono go w 2023 r. Warto wskazać, że szwedzka firma otrzymała najwyższą możliwą do osiągnięcia dla swoich ram ocenę „ciemnozieloną” od zewnętrznej firmy ratingowej CICERO.

Nowe finansowanie oznacza, że firmie Northvolt udało się zabezpieczył kapitał własny i dłużny o wartości ponad 13 miliardów dolarów. Środki zostaną przeznaczone na ekspansję w Europie i Ameryce Północnej. Odbędzie się to poprzez fabryki Northvolt Ett (Skellefteå, Szwecja), Northvolt Dwa, Northvolt Drei, joint venture Northvolt–Volvo Cars „NOVO”, Northvolt Fem, a także Northvolt Cuberg i niedawno ogłoszoną Northvolt Six w Montrealu w Kanadzie.

Wsparcie przy pozyskiwaniu tego pakietu finansowego Northvolt zawdzięcza swojemu doradcy ds. zadłużenia, BNP Paribas. Udział w projekcie brali także doradcy prawni Allen & Overy i Mannheimer Swartling.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię