Shell opracował nowe rozwiązania dla klientów flotowych w zakresie elektromobilności. Paliwowa firma oddaje w ręce menedżerów flot oraz kierowców oferty, na którą składają się hybrydowa karta Shell Card (do ładowania pojazdów elektrycznych oraz do tankowania paliw tradycyjnych) oraz aplikację Shell Recharge. Umożliwi ona między innymi sprawdzenie lokalizacji ładowarek, ich mocy, dostępności punktów ładowania, a także aktualnych cen.

  • Shell prezentuje nową kartę dla flot elektrycznych – Shell Card
  • Z kartą Shell Card w parze wędruje aplikacja Shell Recharge

Rozwój samochodów elektrycznych na świecie

Z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, liczba samochodów na drogach całego świata do 2050 roku podwoi się. Badania wskazują, że transport odpowiada obecnie za ponad 1/4 całkowitego zużycia energii na świecie i 1/5 emisji CO2 związanych z energią. 2050 rok może zapisać się w historii motoryzacji również z innego powodu. Właśnie do tego czasu Komisja Europejska planuje niemal całkowicie zastąpić samochody z napędem tradycyjnym pojazdami zeroemisyjnymi.

– W Shell chcemy być jak najlepiej przygotowani do wyzwań, z którymi w perspektywie najbliższych lat i dziesięcioleci będziemy się wszyscy mierzyć. Wyraźnie widzimy, że pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej istotną alternatywą dla tych napędzanych paliwami tradycyjnymi. Chcemy być dla firm i flot partnerem w procesie przechodzenia na elektromobilność oraz niskoemisyjność – mówi Katarzyna Warzywoda, dyrektor ds. sprzedaży kart paliwowych na Europę Środkową Wschodnią i Południową w Shell Polska.

Shell Card – jak działa?

Shell Card to hybrydowa karta flotowa, która jest kierowana do flot elektrycznych i mieszanych. Dzięki wykorzystaniu Shell Card kierowcy mają dostęp do pełnej gamy produktów oferowanych przez Shell, m.in. ładowania samochodów elektrycznych, tankowania paliw tradycyjnych, możliwości uiszczania opłat drogowych, myjni samochodowych oraz całej oferty pozapaliwowej dostępnej na stacjach Shell. Shell chwali się, że Shell Card jest innowacyjnym produktem, pierwszym tego typu dostępnym na rynku polskim, wychodzącym naprzeciw potrzebom flot elektrycznych i mieszanych. Karta wykorzystuje technologię komunikacji bliskiego zasięgu za pośrednictwem chipa RFID, który zapewnia dostęp do rozwiązań ładowania pojazdów elektrycznych, autoryzacji i rozliczeń transakcji.

Karta Shell Card
Karta Shell Card zdjęcie: Shell

Z kartą Shell Card w parze wędruje aplikacja Shell Recharge, która jest uzupełnieniem karty EV, umożliwiając m.in.:

  • wyszukanie najbliższych punktów ładowania, sprawdzenie ich dostępności, a także nawigowania do nich
  • uzyskanie aktualnych informacji o taryfach, prędkościach ładowania i dostępnych złączach
  • podgląd szacowanego czasu ładowania, wzrostu zasięgu i kosztu sesji ładowania
  • uruchamianie i zamykanie sesji w punktach ładowania
  • podgląd historii ładowań oraz wiele dodatkowych funkcji.

W aplikacji, klienci Shella mogą zapłacić za ładowanie jedynie kartą flotową Shell Card do ładowania samochodów elektrycznych. Sama karta będzie widoczna w Shell Fleet Hub, czyli w narzędziu umożliwiającym zdalne zarządzanie flotą. Menedżerowie flot korzystający z tego rozwiązania będą mogli z kolei:

  • monitorować sesje ładowania i inne wydatki
  • pobierać raporty/faktury/rozliczenia

Szeroka gama rozwiązań z zakresu elektromobilności

Zielona transformacja jest jednym z ważniejszych celów, które na najbliższe lata wyznaczyły sobie społeczeństwa, rządy i firmy z całego świata. Przykładem działania w tym zakresie jest rozwój elektromobilności. Proces ten w Polsce przebiega coraz sprawniej. Z najnowszych danych Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA, w grudniu 2021 w Polsce było 38 0001 samochodów elektrycznych oraz 1932 stacje ładowania. W ubiegłym roku ich liczba samochodów elektrycznych zwiększyła się o 20 253 sztuki, tj. o 93 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.

Stacja szybkiego ładowania Shell IONITY
Shell i IONITY budują kolejne dwie stacje ładowania zdjęcie: Shell/IONITY

Obecnie kierowcy flotowi w Polsce, posiadający kartę Shell Card, mogą korzystać z ponad 800 punktów ładowania pojazdów elektrycznych, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Operatorami tych punktów są GreenWay, EV+ oraz IONITY. Na całym kontynencie Shell dysponuje ponad 260 tysiącami punktów ładowania dostępnymi w 35 krajach europejskich. Celem firmy jest rozbudowa sieci do 500 tysięcy punktów w Europie do 2025 roku – pisze Shell.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię