Volvo wprowadzi swoją funkcję autonomicznej jazdy Ride Pilot klientom w stanie Kalifornia. Będzie w nią wyposażony nowy SUV, który zostanie zaprezentowany w tym roku.

  • Volvo rozpoczyna testy jazdy autonomicznej w Kalifornii
  • Opcję Ride Pilot będzie posiadał nowy SUV, który zostanie zaprezentowany w 2022 roku
  • Volvo wyposaży swoje samochody w specjalny lidary formy Luminar

Volvo bierze się za testy jazdy autonomicznej

Funkcja autonomicznej jazdy Ride Pilot będzie obecna w nowej generacji samochodów elektrycznych Volvo. Po zweryfikowaniu bezpieczeństwa do użytku na autostradach Ride Pilot ma być dostępny jako dodatkowa opcja rozliczana w subskrypcji, w nowym, nadchodzącym, w pełni elektrycznym SUV-ie.

Jim Rowan nowy prezes Volvo
Jim Rowan nowy prezes Volvo. zdjęcie: Volvo

Oprogramowanie jest opracowane przez firmę Zenseact, zajmującą się tworzeniem oprogramowania do autonomicznej jazdy (AD), przez wewnętrzny zespół programistów Volvo oraz programistów z firmy Luminar – jednego z partnerów technologicznych. Zestaw składa się z ponad dwóch tuzinów czujników, w tym najnowocześniejszego czujnika Iris LiDAR firmy Luminar.

Volvo rusza z testami jazdy autonomicznej w Kalifornii

Nowy SUV, które Volvo przedstawi jeszcze w tym roku, będzie posiadł czujnik LiDAR firmy Luminar, uzupełniony o pięć radarów, osiem kamer i szesnaście czujników ultradźwiękowych.

Z dumą ogłaszamy planowaną w Stanach Zjednoczonych premierę naszej pierwszej funkcji autonomicznej jazdy, ponieważ staramy się ustanowić nowy branżowy standard autonomii bez narażania bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Posiadanie zupełnie nowego oprogramowania AD firmy Zenseact i standardu LiDAR firmy Luminar w naszym nowym, w pełni elektrycznym SUV-ie, zmienia zasady gry dla Volvo Cars, a także dla bezpieczeństwa w motoryzacji i autonomicznej jazdy – powiedział Mats Moberg, szef działu badań i rozwoju w Volvo Cars.

Jazda autonomiczna w Volvo – jakie korzyści?

Ride Pilot zostanie udostępniony klientom dopiero po przejściu przez Volvo Cars rygorystycznych protokołów weryfikacji i testowania. Obejmują one walidację technologii, jako bezpiecznej do stosowania na autostradach w wielu różnych warunkach.

W ramach tego procesu Volvo już teraz testuje funkcje autonomicznej jazdy na drogach w Szwecji i zbiera dane w Europie i Stanach Zjednoczonych. W połowie tego roku firma zamierza rozpocząć testy na drogach w Kalifornii, gdzie klimat, warunki ruchu i ramy prawne stwarzają sprzyjające warunki do wprowadzenia autonomicznej jazdy.

Zdjęcie samochodu Volvo Recharge
Volvo sprzedaje coraz więcej samochodów elektrycznych zdjęcie: Volvo

Po zweryfikowaniu, że technologia jest bezpieczna i zapewnieniu wszystkich niezbędnych zezwoleń, ambicją firmy jest wprowadzenie Ride Pilot najpierw w Kalifornii, a następnie stopniowe wprowadzanie jej na inne rynki i regiony na całym świecie.

Korzystając z Ride Pilot, kierowcy będą mogli podczas jazdy poświęcić się mniej ważnym czynnościom, takim, jak czytanie, pisanie wiadomości i e-maili, a także inne działania. Funkcja ta może również pomóc kierowcom dotrzeć do celu o wiele bardziej wypoczętym, a także zmniejszyć napięcie psychiczne, które towarzyszy prowadzeniu samochodu.

Volvo c40 Recharge będzie pozbawione skór w środku zdjęcie: Volvo
Volvo c40 Recharge będzie pozbawione skór w środku zdjęcie: Volvo

k czytanie, pisanie wiadomości i e-maili, a także inne działania. Funkcja ta może również pomóc kierowcom dotrzeć do celu o wiele bardziej wypoczętym, a także zmniejszyć napięcie psychiczne, które towarzyszy prowadzeniu samochodu.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię