Xpeng inwestuje w sztuczną inteligencję. Jak podaje Agencja Reuters chiński producent pojazdów elektrycznych, przygotowuje się do rozszerzenia działalności poprzez zatrudnienie 4 000 nowych pracowników. Krok ten dzieje się w czasie zaciekłej konkurencji na największym rynku motoryzacyjnym na świecie. CEO Xpenga porównał rynek chiński do „krwawego morza”.

Xpeng inwestuje w sztuczną inteligencję

Planowane zwiększenie zatrudnienia oznacza znaczący wzrost o 25 proc. w porównaniu z obecną liczbą pracowników Xpenga. Wcześniej, na koniec 2022 roku sięgała ona 15 829 pracowników. CEO He Xiaopeng przekazał plany ekspansji w liście do pracowników, tuż po chińskim Nowym Roku. 

Dodatkowo firma zamierza zainwestować 486 miliona dolarów w badania i rozwój sztucznej inteligencji w celu budowy zaawansowanych możliwości prowadzenia. W ciągu kolejnych trzech lat Xpeng planuje wprowadzić około 30 nowych produktów lub zmodernizowanych modeli.

Reuters pisze, że He Xiaopeng pozostaje optymistą w obliczu trudnej sytuacji ekonomicznej. Jego zdaniem rok 2024 będzie przełomowy dla chińskich marek motoryzacyjnych. Przewiduje on odwrót na lepsze w czwartym kwartale lub wcześniej, pomimo panującego pesymizmu na rynku i niechęci partnerów biznesowych do inwestowania.

Ekspansja Xpenga

Reuters wskazuje, że strategia ekspansji Xpenga różni się od strategii konkurentów. Ci skupiają się na ograniczaniu kosztów w obliczu malejącego popytu na rynku motoryzacyjnym. Nio ogłosiło w listopadzie 2023 roku plany redukcji zatrudnienia o 10 proc. w celu poprawy efektywności biznesu.

W obliczu wyzwań związanych ze słabnącym popytem wewnętrznym chińscy producenci samochodów coraz częściej zwracają się ku eksportowi w poszukiwaniu możliwości wzrostu. Rosnąca pozycja Chin jako eksportera pojazdów wywołała jednak spore napięcia na arenie międzynarodowej. Reuters przypomina, że chiński resort handlu dąży do zacieśnienia współpracy z zagranicznymi firmami i rozwiązania problemów związanych z ograniczeniami handlowymi w branży pojazdów nowej generacji.

Kilka miesięcy temy w chińską firmę Xpeng zainwestował niemiecki Volkswagen. Inwestycja w wysokości około 700 milionów dolarów, wraz z zakupem 4,99 proc. udziałów w firmie, podkreśla zaaprobowanie wizji rozwoju firmy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię