PKN Orlen coraz poważniej myśli o wodorze. Koncern paliwowy podpisał list intencyjny z 24 firmami. Przedsiębiorstwa mają zbudować Mazowiecką Dolinę Wodorową.

  • Orlen chce rozwijać swoją działalność w wodorze
  • Orlen i 24 inne firmy podpisały list intencyjny ws. utworzenia Mazowieckiej Doliny Wodorowej
  • Na świecie istnieje 36 dolin wodorowych

Orlen stawia na wodór

List intencyjny podpisany przez 24 firmy, zakłada zbudowanie Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Orlen w komunikacie podkreśla, że wytwarzany w niej wodór będzie wykorzystywany m.in. w transporcie, energetyce, a także gospodarce komunalnej i rolnictwie. Liderem projektu jest PKN Orlen. Płocki koncern jest odpowiedzialny m.in. za określenie celów Doliny i przygotowanie strategii jej działania. Orlen podkreśla, że zaangażowanie w rozwój paliw alternatywnych wpisuje się w cel osiągnięcia do 2050 roku neutralności emisyjnej.

Daniel Obajtek pezes Orlenu wskazuje, że firma inwestuje w rozwój innowacyjnych technologii. Mają one budować wartość Grupy w kolejnych latach, a także jej pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej.

– Kierunkiem, który nas szczególnie interesuje, jest technologia wodorowa. PKN Orlen już teraz jest jednym z trzech jego największych producentów w Europie. Naszym priorytetem jest rozwijanie technologii produkcji zielonego wodoru, powstającego z odnawialnych źródeł energii. Dlatego inicjujemy powstanie Mazowieckiej Doliny Wodorowej, która będzie skutecznym wsparciem w osiągnięciu tego celu. Integracja biznesu ze światem nauki pozwoli realizować inwestycje wodorowe na dużą skalę, przyczyniając się do rozwoju krajowego przemysłu i wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Polska ma stanąć na wodorowych dolinach

Warto podkreślić, że Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że w Polsce powstanie co najmniej pięć Dolin Wodorowych. Rozwijane będą w nich technologie oparte na tymże paliwie. Każda z nich ma stać się swoistym centrum badań, rozwoju, a także doskonalenia i edukacji w zakresie wdrażania wodoru w gospodarce. Dotychczas zostały podpisane listy intencyjne w sprawie powołania trzech Dolin: Mazowieckiej, będącej jednocześnie jednostką centralną, a także Dolnośląskiej i Podkarpackiej. Obecnie prowadzone są prace nad powołaniem kolejnych dwóch Dolin: Śląskiej i Wielkopolskiej.

– PKN ORLEN koncentruje się na produkcji zielonego wodoru, dlatego dla nas cenna będzie współpraca w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej z partnerami, którzy mają już doświadczenie w jego wykorzystaniu jako źródła energii odnawialnej. Działalność Doliny umożliwi prowadzenie prac inwestycyjnych i wdrożeniowych, a także naukowo-badawczych, które jeszcze bardziej przyspieszą rozwój technologii wodorowej, jednocześnie w pełni wykorzystując lokalny potencjał gospodarczy – mówi Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen ds. Operacyjnych.

Mazowiecka Dolina Wodorowa – czym będzie?

Sama Mazowiecka Dolina Wodorowa będzie tworem, który oparty na czterech filarach. Mają się one przyczynić do rozwoju i upowszechniania technologii wodorowych w polskiej gospodarce. Za główny filar przyjęto budowę łańcucha wartości wodoru w obszarze Mazowsza. Przykładem takich działań jest planowane wdrożenie przez Orlen pierwszych projektów wodorowych. Mają to być m.in. huby wodorowe w Płocku i Ostrołęce, a nawet prototypowa lokomotywa wodorowa oraz stacje tankowania wodoru. Pozostałe filary to realizacja projektów badawczo-rozwojowych, stworzenie systemowych rozwiązań dla kształcenia wyspecjalizowanych kadr. Firma chce także zaangażować się w prowadzenie działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych.

Doliny Wodorowe to nic nowego

Obecnie w dwudziestu krajach na świecie istnieje łącznie 36 Dolin Wodorowych. Spośród tej grupy, 20 znajduje się w Europie. ORLEN na terenie Mazowsza planuje inwestycje w źródła wytwarzania nisko- i zeroemisyjnego wodoru w Płocku i Ostrołęce. Ponadto we Włocławku i Trzebini budowane są instalacje wytwarzania paliwa wodorowego w jakości automotive. Trwa także postępowania przetargowe na budowę pierwszych polskich stacji tankowania wodoru zlokalizowanych w Poznaniu i Katowicach.

Kto w Mazowieckiej Dolinie Wodorowej?

Mazowiecką Dolinę Wodorową będą tworzyć: PKN Orlen, Agencja Rozwoju Przemysłu, Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Energetyki Instytut Badawczy, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Toyota Motor Poland, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz, ALSTOM KONSTAL, SIEMENS ENERGY, Solaris Bus & Coach, Komunikacja Miejska Płock, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, UNIQATE, Stomil Bydgoszcz, „NanoSpaceLab”, Instytut Informatyki i Optoelektroniki, Politechnika Łódzka, Urząd Dozoru Technicznego.  

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię