Należący do Zygmunta Solorza ZE PAK podpisał umowę na dostawy wodoru do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie. Jest to pierwsza tego typu umowa w Polsce.

  • ZE PAK podpisał umowę na dostawy wodoru do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie
  • Pierwszy w Polsce autobus wodorowy pojawi się w Koninie w lipcu
  • Wcześniej ZE PAK otrzymało pozwolenie na prowadzenie instalacji do produkcji wodoru

Umowa ZE PAK i MZK w Koninie na wodór

Jak pisze portal wnp.pl, umowa umożliwia wprowadzenie do transportu miejskiego pierwszego w Polsce autobusu wodorowego. ZE PAK ma także wybudować stację tankowania wodoru w stolicy.

Pod koniec 2021 roku spółka należąca do Zygmunta Solorza podała, że otrzymała pozwolenie na prowadzenie instalacji do produkcji wodoru, co było pierwszym w Wielkopolsce wydany, pozwoleniem.

Jest to pierwsze pozwolenie tego typu wydane w Wielkopolsce.

Portal wnp.pl pisze, że ZE PAK kupił już pierwszy elektrolizer do produkcji wodoru. Wodór będzie powstawał poprzez wykorzystanie energii, która będzie powstawać ze spalania biomasy w Elektrowni Konin. Powstałe w zakładzie paliwo będzie transportowane do stacji tankowania przy użyciu mobilnych magazynów.

Warto podkreślić, że produkcja wodoru jest ważnym elementem w strategii dekarbonizacji ZE PAK i odchodzenia od wykorzystywania węgla.

Przeczytaj też: Grupa ORLEN inwestuje w wodór

Pierwszy autobus wodorowy w Polsce

Pierwszy w Polsce autobus wodorowy, który będzie wykorzystywany w transporcie miejskim ma pojawić się na ulicach Konina najpóźniej do 7 lipca 2022 roku. Autobus będzie tankowany przy Elektrowni Konin.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię