Maserati wstrzymuje rozwój swojego elektrycznego sedana. Quattroporte Folgore, miało pojawić się w 2025 roku. Tymczasem jak donosi Automotive News i Electrive.com dostawy wersji elektrycznych modeli GranTurismo i Grecale, pierwotnie planowane na 2023 rok, jeszcze nie zostały zrealizowane.

Maserati wstrzymuje prace nad elektrycznym sedanem

Decyzję o wstrzymaniu projektu Quattroporte Folgore uzasadniono obawami przed potencjalnymi ryzykami wpływającymi na wydajność nowego pojazdu. Informacje te podał przedstawiciel marki Stellantis w rozmowie z Automotive News. Decyzja ta została niedawno opublikowana przez „Corriere della Sera”. Dyrektor generalny Maserati, Davide Grasso w grudniu publicznie ogłosił, że następca Quattroporte będzie w pełni elektryczny, a jego debiut planowany jest na początku 2025 roku.

Doniesienia włoskich mediów sugerują, że cały model biznesowy dla elektrycznego sedana stoi teraz pod znakiem zapytania. Maserati rzekomo poprosiło dostawców o obniżenie cen komponentów o sześć procent, po tym jak marka już w 2023 roku domagała się podobnej obniżki. Nie wiadomo jednak jak zareagowali dostawcy.

Jaka platforma?

Nie ujawniono jeszcze szczegółów dotyczących platformy dla następcy całkowicie elektrycznego Quattroporte. Obecna generacja silników spalinowych, dostępna od 2013 roku, oferuje tylko jedną wersję napędu. Stellantis wprowadza obecnie nową platformę STLA Large dla dużych pojazdów elektrycznych o długości do 5,13 metra. Quattroporte mierzy jednak 5,26 metra.

Opóźnienia w Maserati

Jeśli Maserati zdecyduje się przyjąć platformę od Grupy Stellantis, negocjacje z dostawcami prawdopodobnie nie będą konieczne. Według Automotive News pojawiły się także opóźnienia w elektrycznych wersjach GranTurismo i Grecale. Ich premierę, pierwotnie planowaną na 2023 rok, przełożono na bieżący rok. Według rzecznika prasowego, pierwsze dostawy elektrycznego GranTurismo są już w drodze, podczas gdy pierwsze egzemplarze elektrycznego SUV-a Grecale mają trafić do klientów w drugim kwartale 2024 roku.

Maserati planuje stać się marką wyłącznie elektryczną do 2030 roku. W swojej ofercie chce mieć elektryczną wersję każdego modelu już do 2025 roku.

Maserati GranTurismo coupé

Maserati w grudniu 2022 roku pokazało oficjalnie model Maserati GranTurismo coupé. Samochód pojawił się zarówno w wersji z silnikiem spalinowym, ale także i wersji elektrycznej. Był to pierwszy w pełni elektryczny samochód tej włoskiej marki.

Maserati GranTurismo opracowano w Laboratorium Innowacji Maserati. Auto ma powstawać w fabryce Mirafiori w Turynie. Zastosowany w samochodzie system Folgore oparto na technologii 800 V. Opracowano go przy wykorzystaniu rozwiązań pochodzących z Formuły E. Napęd wykorzystywał trzy silniki elektryczne z magnesami trwałymi o mocy 300 kW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię