Mercedes-Benz wycofuje się z Rosji. Niemiecka firma sprzedała swoje udziały lokalnemu inwestorowi. Mercedes od 2019 roku posiadał pod Moskwą fabrykę luksusowych samochodów.

  • Mercedes podjął decyzję o wyjściu z rynku rosyjskiego
  • Od 2019 roku Mercedes posiada fabrykę luksusowych samochodów pod Moskwą
  • Sprzedaż aktywów nie powinna mieć większych skutków na biznes Mercedesa

Mercedes wycofuje się z Rosji

Mercedes podjął decyzję o wycofaniu się z rynku rosyjskiego. Firma podała, że sprzeda swoje udziały w swoich filiach sieci dealerów samochodowych Avtodom.

Dyrektor finansowy Mercedesa Harald Wilhelm, prezentując wyniki za trzeci kwartał, powiedział, że nie oczekuje, aby transakcja ta miała dalsze znaczące skutki, jeśli chodzi o rentowność i sytuację finansową grupy, poza tymi, które odnotowane zostały w poprzednich kwartałach.

Ostateczne zakończenie transakcji jest uzależnione od zgody władz i realizacji warunków określonych w umowie – dodał.

Agencja Reuters pisze, że rzecznik Mercedesa powiedział, że 15 proc. udział w rosyjskim producencie ciężarówek – marce Kamaz – nie zostanie naruszone przez planowaną transakcję i powinny zostać przeniesione do Daimler Truck jeszcze w tym roku.

Fabryka Mercedesa pod Moskwą

Na potrzeby zaspokojenia popytu na luksusowe samochody w Rosji, Mercedes zbudował w 2019 fabrykę swoich limuzyn pod Moskwą. Kamień węgielny został położony pod nową fabrykę w 2017 roku. Znajduje się ona około 40 kilometrów na północny zachód od Moskwy, na obszarze przemysłowym Esipovo o powierzchni 85 hektarów.

Nowa fabryka oprócz Klasy E produkuje także luksusowe SUV-y. Mercedes zainwestował w zakład ponad 250 milionów euro. Fabryka zatrudnia 1000 osób i może wyprodukować 20 000 pojazdów rocznie.

Rosyjska fabryka Mercedesa Moscovia
zdjęcie: Mercedes
Rosyjska fabryka Mercedesa Moscovia
zdjęcie: Mercedes

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię