Praca w Volkswagen Poznań będzie jeszcze lepiej płatna. Zarząd firmy dogadał się ze związkowcami z NSZZ Solidarność w sprawie podwyżek dla pracowników. Negocjacje płacowe trwały od 20 marca 2023 roku. Łączna wartość podwyżek sięgnie 13,1 proc.

Podwyżki w Volkswagen Poznań

Pracownicy polskiej spółki Volkswagena dostaną podwyżki. Płaca za pracę w Volkswagen Poznań wzrośnie łącznie o 13,1 proc. Od 1 lipca wynagrodzenia wzrosną o 8,2 proc. zaś od stycznia kolejnego roku. 4,5 proc. Kolejna podwyżka będzie obliczana od już wcześniej podwyższonej podstawy wynagrodzenia. Związkowcy dogadali się także w sprawie gwarancji zatrudnienia do końca 2024 roku. Program obejmuje ok. 8500 osób. 

Nie tylko same pensje

Negocjacje pomiędzy związkowcami a Volkswagenem Poznań prowadzono od 20 marca 2023 roku. Zakończyły się 26 kwietnia. Poza samymi podwyżkami pracownicy otrzymają także bony w łącznej wysokości od 6-10 000 zł brutto. Wypłata nastąpi w czerwcu bieżącego roku. Praca w Volkswagen Poznań ma być jeszcze atrakcyjniejsza także dzięki bonusowi, który znajdzie się na kontach pracowników w lutym 2024 roku. Będzie to 4000 złotych. 

W czasie negocjacji dogadano się także w sprawie pozostałych składników wynagrodzeń. Wraz z pensją za maj pracownikom zostanie wypłacony bonus wakacyjny w wysokości pełnego wynagrodzenia, a w grudniu otrzymają oni tzw. bonus świąteczny, którego wysokość będzie opiewała na 70 proc. standardowej pensji. Utrzymano także dodatni nocne, premie roczne i miesięczne oraz dodatki stanowiskowe i zmianowe. Zachowane zostaną także pakiety benefitów, takie jak opieka medyczna. 

Gwarancja pracy w Volkswagen Poznań do końca 2024 roku

Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań podkreśla, że wcześniejsze porozumienie zostało zawarte w 2021 roku a okres jego trwania wygasał wraz z końcem 2023 roku. Firma postanowiła jednak w związku z obecną sytuacją gospodarczą usiąść do stołu ze związkowcami. Podpisane porozumienie ma obowiązywać do końca 2024 roku. 

Volkswagen Poznań — zatrudnienie w Polsce

Już od ponad 15. lat Volkswagen Poznań produkuje kultowe modele samochodów dostawczych, takie jak VW Caddy 5 i VW Transporter. Z wielkopolskich zakładów samochody wędrują na inne rynki świata. Praca w Volkswagenie Poznań ma szczególne znaczenie dla regionu – jest to bowiem największy pracodawca w Wielkopolsce. Łącznie daje on prace dla 10 000 osób. W Białężycach koło Wrześni w 2016 roku otwarto nowy zakład produkcji modelu Crafter. 

Volkswagen Caddy na gaz

W lipcu 2022 roku spółka uruchomiła produkcję Volkswagena Caddy 5 na gaz ziemny z silnikiem TGI. Daje on łączną moc 96 kW i posiada manualną skrzynię biegów. Caddy na gaz ma na swoim pokładzie aż pięć zbiorników. Dane wskazują, że pod ciśnieniem 180-200 bar można pomieścić w nich ok. 35 m3 gazu. Rozstaw osi samochodu wynosi 2970 mm.

Caddy na gaz otrzymał w środku w standardowym wyposażeniu Digital Cockpit oraz wyposażony w system Keyless Start centralny zamek. 

Volkswagen Poznań w związku z wprowadzeniem nowej wersji Caddy, zmodyfikował swój zakład produkcyjny. Miało to związek z koniecznością montażu instalacji gazowej. Nowe stanowiska montażowe utworzono w jednej z hal montażowych. Powstało także stanowisko kontroli szczelności instalacji. Halę zaopatrzono w okapy wentylacyjne oraz w czujniki i system detekcji metalu

Nowy Caddy 5 z napędem gazowym w całości powstaje w głównej fabryce w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię