Shell inwestuje w stacje ładowania. Firma podpisała umowę ramową z producentem superszybkich ładowarek – firmą ABB. Dzięki umowie Shell obejmuje kompleksowe portfolio rozwiązań ładowania w technologiach prądu stałego (DC) i przemiennego (AC) – od ładowarek naściennych AC typu wallbox dla zastosowań w domu, w miejscu pracy i instalacji komercyjnych, po ładowarkę dużych mocy Terra 360 dla stacji paliw, miejskich punktów ładowania, parkingów czy aplikacji flotowych.

  • Shell podpisał umowę o współpracy z firmą ABB
  • Shell będzie mógł instalować na stacjach wszystkie ładowarki ABB
  • Shell chce mieć do 2025 roku 500 tys. punktów ładowania
  • ABB opracowało najszybszą ładowarkę na świecie – Terra 360

Shell i ładowarki – nowa umowa z ABB

Umowa o współpracy pomiędzy firmą Shell i ABB ma być odpowiedzią na największe obecnie wyzwania związane z adopcją technologii elektromobilności. Pierwszym jest dostępność infrastruktury do ładowania – Shell chce uruchomić ponad 500 tys. punktów ładowania do 2025 roku i ponad 2,5 mln do 2030 roku, zarówno przy zabudowie mieszkaniowej i komercyjnej, jak również na własnych stacjach paliw. Drugim wyzwaniem jest szybkość ładowania. W tym przypadku odpowiedzią będą wykorzystywane w sieci Shell ładowarki w technologii DC, szczególnie te o mocy 360 kW. 

Ładowarka ABB na stacji Shell

– Dostęp do pełnego portfolio ABB umożliwia naszemu partnerowi dopasowanie najbardziej odpowiedniego rozwiązania do konkretnej aplikacji. Cieszymy się , że możemy pomagać Shell w tworzeniu nowoczesnej sieci stacji do ładowania. W tym procesie Shell może liczyć na doradztwo i serwis również ze strony naszego lokalnego zespołu – mówi Krzysztof Marat, dyrektor biznesu elektromobilności ABB w Polsce. 

Więcej stacji ładowania w Niemczech

W maju ABB i Shell ogłosiły plany uruchomienia pierwszej ogólnokrajowej sieci szybkich ładowarek Terra 360. Sieć powstanie w Niemczech i będzie obejmować ponad 200 urządzeń dużych mocy, mogących w mniej niż 3 minuty uzupełnić energię pozwalającą na przejechanie dodatkowych 100 km, a w czasie krótszym niż kwadrans – naładować samochód „do pełna”. Stacje będą zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. 

– Jako globalny lider w rozwiązaniach dla infrastruktury EV, wierzymy, że tam gdzie spotyka się innowacja ze współpracą, można skuteczniej przeciwdziałać zmianom klimatu, robiąc kolejny krok w kierunku niskoemisyjnego społeczeństwa. Sektor transportu jest odpowiedzialny za około 29 proc. światowej emisji, więc współpraca nad transformacją nigdy nie była tak istotna jak dziś – powiedział Frank Muehlon, dyrektor ABB E-Mobility. 

Firma ABB sprzedała już ponad 680 tys. ładowarek na ponad 85 rynkach, w tym ponad 30 tys. szybkich stacji DC.

Ładowarka ABB na stacji Shell

Ładowarka Terra 360

Terra 360 to najszybsza ładowarkę na świecie. Posiada maksymalną moc 360 kW i umożliwia pełne naładowanie samochodu elektrycznego w czasie do 15 minut. Ładowarka od ABB jest stacją modułową. Terra 360 dzięki dynamicznemu zarządzaniu obciążeniem, może ładować jednocześnie do czterech pojazdów jednocześnie.

Najszybsza ładowarka na świecie może ładować cztery auta elektryczne jednocześnie i ma moc 360 kW. zdjęcie: ABB
Najszybsza ładowarka na świecie może ładować cztery auta elektryczne jednocześnie i ma moc 360 kW. zdjęcie: ABB

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię