Szwecja kończy z dopłatami do aut elektrycznych. W komunikacie zamieszczonym na rządowych stronach wskazano, że auta zakupione po 8 listopada nie będą już objęte systemem wsparcia. Szwecja wskazuje, że koszt zakupu elektryka jest porównywalny do aut spalinowych w związku z tym, tzw. premia klimatyczna nie będzie już przyznawana. 

  • Szwecja wstrzymuje system dopłat do zakupu aut elektrycznych
  • Szwecja uważa, że koszt zakupu i eksploatacji aut elektrycznych jest podobny do kosztów związanych z użytkowaniem aut z silnikiem spalinowym
  • Datą graniczną był 8 listopada

Szwecja kończy z dopłatami do aut elektrycznych

Na stronach kancelarii szwedzkiego rządu napisano, że koszt posiadania i użytkowania samochodu z puli „Climate Bonus” staje się porównywalny z kosztem posiadania i prowadzenia samochodu z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Dlatego zlikwidowano premię klimatyczną. To zaś oznacza to, że każdy kto kupi lub zamówi samochód z Premią Klimatyczną po 8 listopada 2022 roku, nie będzie mógł z niej skorzystać. 

Premia klimatyczna jest wypłacana na samochód zakupiony lub zamówiony nie później niż 8 listopada 2022 r. nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia pierwszego wpisu samochodu do ewidencji ruchu drogowego. Od 1 stycznia 2023 r. premia klimatyczna będzie przysługiwała tylko tym samochodom, które emitują nie więcej niż 30 gramów dwutlenku węgla na kilometr. Każdy, kto kupił lub zamówił taki samochód, musi też być w stanie udowodnić Agencji Transportu, że zakup lub zamówienie zostało dokonane do 8 listopada. Wcześniej norma obowiązywała samochody o emisji CO2 poniżej 60 g/km

Kancelaria rzadu podkreśla, że samochody z premią klimatyczną stanowią obecnie około połowy sprzedaży nowych samochodów osobowych i są dostępne w większości przedziałów cenowych. Również koszt posiadania i jazdy samochodem z premią klimatyczną, zdaniem urzędników zaczyna być porównywalny z kosztem posiadania i jazdy samochodem na benzynę lub olej napędowy. 

– Pomoc państwa nie jest już zatem uzasadniona – napisano. 

Dla samochodów elektrycznych zamówionych przed 8 listopada 2022 r. od 1 stycznia 2023 r. wypłacana będzie równowartość ok. 4 600 euro zaś dla hybryd typu plug-in – 920 euro. 

Zobacz też: Elektryczny MINI Concept Aceman

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię