Mercedes-Benz Group podał wyniki za pierwszy kwartał 2022 roku. Firma podkreśla, że poprawiła wyniki w ujęciu rocznym dzięki dyscyplinie kosztowej, koncentracji na samochodach z wyższej póki i sile cenowej. Środki te pomogły podnieść skorygowany zwrot ze sprzedaży Mercedes-Benz Cars do 16,4 proc. i do 12,6 proc. w przypadku Mercedes-Benz Vans, mimo że pandemia COVID-19, wąskie gardła w łańcuchu dostaw półprzewodników i wojna na Ukrainie nadal wpływały na biznes.

  • EBIT Grupy wzrósł o 11 proc. do 5,2 mld euro
  • Płynność finansowa netto w sektorze przemysłowym osiągnęła poziom 22 706 mln euro
  • Mimo wojny, Mercedes utrzymuje przyjęte cele na 2022 rok

Wyniki Mercedesa w pierwszym kwartale 2022 roku

– W tym wymagającym środowisku odporność i moc cenowa mają kluczowe znaczenie. Nasza koncentracja na samochodach najwyższej klasy i autach elektrycznych, w połączeniu z ciągłą dyscypliną kosztową, pozwoliła nam osiągnąć wysokie zyski pomimo licznych przeciwności. Na tym fundamencie nadal przekształcamy naszą działalność, rozwijając biznes luksusowy, zwiększając produkcję pojazdów elektrycznych i przyspieszając rozwój oprogramowania – powiedział Harald Wilhelm, dyrektor finansowy Mercedes-Benz Group AG.

EBIT Grupy wzrósł o 11 proc. do 5,2 mld euro (I kw. 2021 r.: 4,7 mld euro). Na wyniki wpłynął dodatni zysk w wysokości 918 mln euro ze sprzedaży własnej działalności detalicznej w Kanadzie i częściowej sprzedaży Grand Prix MB, prawie kompensując 709 mln euro kosztów związanych ze zmianami w prowadzeniu działalności przemysłowej w Rosji i poniesienia 281 mln euro kosztów związanych z pojazdami z silnikiem diesla.

Roczna konferencja Mercedesa
Roczna konferencja Mercedesa

Mercedes a wojna w Ukrainie

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, Mercedes-Benz zawiesił eksport samochodów osobowych, dostawczych i części zamiennych do Rosji oraz wstrzymał lokalną produkcję. Firma podkreśla, że jest w ścisłym kontakcie z dostawcami, którzy mają kontakt z Ukrainą, w celu zabezpieczenia łańcuchów dostaw. Obejmuje to m.in. przeniesienie produkcji do innych lokalizacji w ramach sieci dostawców. Mercedes-Benz dostosował plany zmianowe w niektórych zakładach i wykorzystał swój system produkcji, aby uniknąć przestojów i utrzymywać produkcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię