Nissan zainaugurował rozpoczęcie dziewiątego sezonu mistrzostw świata ABB FIA Formuły E. Zespół japońskiej marki przedstawił najnowsze barwy wyścigowe bolidu Nissan e-4ORCE 04.

  • Nissan pokazał bolid Gen3
  • Nissan jest jedynym japońskim producentem, który startuje w Formule E
  • Nissan dostarczy napęd do zespoły McLarena

Nissan pokazał nowy bolid Formuły E

Marka Nissan pisze historię sportów samochodowych od 85 lat i ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w projektowaniu samochodów elektrycznych. Start w wyścigach Formuły E potwierdza zaangażowanie koncernu w zelektryfikowaną przyszłość i wpisuje się w jego cele zrównoważonego rozwoju. 

Na nadwoziu bolidu, który wystartuje w dziewiątym sezonie wyścigów, zespół postanowił umieścić przykuwający wzrok motyw kwiatu wiśni, który jest narodowym symbolem Japonii. Nie tylko po to, aby podkreślić swoje japońskie korzenie, ale także dlatego, że jest on utożsamiany z nowym początkiem.

– Dziewiąty sezon rozpoczyna nową erę rywalizacji zespołu Nissana w mistrzostwach. Będziemy po raz piąty startować w Formule E, ale po raz pierwszy w takim składzie. Od dawna uczestniczymy w wyścigach i lubimy porywać się na rzeczy, których inni nie ośmielają się robić. Malowanie naszych bolidów nawiązuje do japońskich korzeni zespołu i jestem pewien, że zdobiący nadwozie wzór będzie przyciągał na torze wzrok widzów – podkreślił Ashwani Gupta, dyrektor operacyjny koncernu Nissan.

Nadchodzące mistrzostwa to także rozpoczęcie długo oczekiwanej ery bolidów trzeciej generacji. Charakteryzują się one o 40 proc. większą mocą w porównaniu z ubiegłoroczną homologacją i osiągają prędkość maksymalną ponad 320 km/h, dostarczając niespotykanych dotąd emocji związanych z elektryfikacją.

Bolid Nissana Gen3 w Fomule E
Bolid Nissana Gen3 w Fomule E
Bolid Nissana Gen3 w Fomule E
Bolid Nissana Gen3 w Fomule E
Bolid Nissana Gen3 w Fomule E

– Formuła E jest szczytowym osiągnięciem technologii samochodów elektrycznych. Jesteśmy pewni, że kolejna seria z udziałem pojazdów nowej generacji będzie zapowiedzią nowych, innowacyjnych rozwiązań i zapewni nam wielkie emocje na torze i poza nim – powiedział Guillaume Cartier, prezes Nissan AMIEO (Afryka, Bliski Wschód, Indie, Europa i Oceania).

Od chwili powstania, Formuła E jest pierwszą neutralną pod względem emisji CO2 dyscypliną sportu, która jest zgodna z przepisami o zrównoważonym rozwoju. Nissan Formula E Team otrzymał najwyższą trzygwiazdkową ocenę w Programie Akredytacji Środowiskowych, czyli w ramach zrównoważonej certyfikacji FIA.

– Nadchodzący sezon jest krokiem milowym w historii serii, ponieważ zadebiutują w nim bolidy trzeciej generacji. Jest to bardzo ważne dla koncernu Nissan – nasz zespół jeździ pod nową nazwą dlatego, że czujemy się odpowiedzialni za całość naszych działań w Formule E. Wszyscy członkowie zespołu Nissana bardzo cieszą się na ten nowy początek, są zmotywowani, aby podjąć nowe wyzwania i nie mogą się doczekać rozpoczęcia nowego sezonu – powiedział Tommaso Volpe, dyrektor generalny Nissan Formula E i dyrektor zarządzający Nissan Formula E Team.

Bolid Nissana Gen3 w Fomule E
Bolid Nissana Gen3 w Fomule E

Nowi kierowcy zespołu Nissan Formula E Team

W nowym sezonie Nissan będzie startował z nowym składem, w którym znajdą się zarówno doświadczeni, jak i młodzi kierowcy. W barwach zespołu będą się ścigać zwycięzca wyścigu Formuły E Norman Nato i Sacha Fenestraz, wicemistrz Super Formuły z 2022 roku. Pochodzący z Francji Nato zasiądzie za sterami bolidu z numerem 17, a Sacha Fenestraz o francusko-argentyńskich korzeniach pojedzie bolidem z numerem 23.

– Bardzo podoba mi się nowe malowanie bolidu. Jest inne, dzięki czemu będziemy zdecydowanie wyróżniać się na torze. Motyw kwiatu wiśni jest strzałem w dziesiątkę. Nowy sezon jest dla mnie nowym początkiem, z czego ogromnie się cieszę. W tej chwili skupiamy się na przygotowaniach do sezonu, pracujemy nad bolidem i integracją zespołu, żeby wszyscy byli gotowi na pierwszy wyścig w Meksyku. Już niedługo rozpoczną się testy i mam nadzieję, że będziemy mogli lepiej poznać bolidy trzeciej generacji i dopracować ich ustawienia na torze w Walencji, żeby być w najwyższej formie na rozpoczęcie dziewiątego sezonu – powiedział Nato. 

Kierowcy Nissan Formula E Team usiądą po raz pierwszy za kierownicą bolidu trzeciej generacji w nowych barwach przed rozpoczęciem sezonu, podczas oficjalnych testów na torze im. Ricardo Tormo w Walencji w dniach 13-16 grudnia. Sezon dziewiąty będzie najdłuższą serią wyścigów Formuły E, w której zaplanowano rekordową liczbę 17 rund. Część z nich odbędzie się po raz pierwszy w Indiach, RPA i Brazylii, a sezon zakończy popularny wśród fanów wyścig London E-Prix.

Bolid Nissana Gen3 w Fomule E
Bolid Nissana Gen3 w Fomule E
Bolid Nissana Gen3 w Fomule E
Bolid Nissana Gen3 w Fomule E

Shell i The Woolmark Company nowymi partnerami zespołu Nissana w wyścigach Formuły E 

W kolejnym sezonie Nissan Formula E Team może liczyć na wsparcie dwóch doświadczonych partnerów technicznych. Zespół będzie nadal współpracował ze swoimi wieloletnim partnerem, koncernem Shell, ale ogłosił również nawiązanie partnerstwa ze spółką The Woolmark Company.

W najnowszym sezonie Shell będzie kontynuował wieloletnią współpracę z Nissanem, podtrzymując swoje zaangażowanie w wyścigi Formuły E. Partnerstwo to jest dla Shella impulsem do dalszego rozwoju gamy specjalistycznych smarów do pojazdów elektrycznych, które zwiększają ich wydajność, oraz do rozbudowy sieci ładowania Shell Recharge. Celem koncernu jest osiągnięcie pozycji globalnego lidera w segmencie sieci ładowania pojazdów elektrycznych. 

– Dzięki partnerskiej współpracy z Nissanem w wyścigach Formuły E, możemy wykorzystywać doświadczenia zdobyte na torze, aby tworzyć lepsze produkty i usługi dla naszych klientów, którzy jeżdżą samochodami elektrycznymi na co dzień. Formuła E to ważny poligon doświadczalny dla prac rozwojowych i produkcji bardziej ekologicznych produktów, takich jak sieć i aplikacja Shell Recharge, smary Shell opracowane z myślą o samochodach elektrycznych czy nowe produkty energetyczne – mówi István Kapitány, globalny wiceprezes Shell Mobility.

The Woolmark Company dołączy do ekipy Nissana w Formule E jako partner techniczny odpowiedzialny za projektowanie wyczynowej odzieży z wełny merino. Miękka i przyjemna w dotyku, zapobiega nadmiernemu poceniu, dostosowuje się do temperatury ciała i otoczenia oraz jest przewiewna, co sprawia, że jest idealnym materiałem na odzież sportową. Wełna, z której wykonano kombinezony członków zespołu Nissana została po raz pierwszy poddana takiej próbie. 

Nissan w Formule E 

Nissan zadebiutował w wyścigach samochodów elektrycznych w piątym sezonie (2018/19) Mistrzostw ABB FIA Formuły E jako pierwszy i jedyny japoński producent w tej serii.

W sezonie siódmym (2020/21) Nissan zapowiedział długofalowe zaangażowanie w Formułę E i poinformował o planach dotyczących ery trzeciej generacji bolidów, która potrwa od sezonu dziewiątego (2022/23) do końca sezonu dwunastego (2025/26).

W kwietniu 2022 r. Nissan ogłosił przejęcie zespołu wyścigowego e.dams i stał się wyłącznym właścicielem stajni w Mistrzostwach Świata ABB FIA Formuły E.

W czerwcu 2022 r. Nissan poinformował, że będzie dostarczał zespołowi McLaren Racing technologię elektrycznych zespołów napędowych przez cały okres eksploatacji pojazdów Formuły E Gen3.

Nissan uczestniczy w mistrzostwach świata samochodów elektrycznych, aby pokazać całemu światu emocje i radość płynące z użytkowania samochodów o zerowej emisji. W ramach dążenia do osiągnięcia neutralności węglowej w całej działalności i cyklu życia produktów do 2050 roku, Nissan zamierza zelektryfikować wszystkie nowe samochody w swojej ofercie na kluczowych rynkach do początku lat 30‑tych. Firma chce wykorzystać swoje doświadczenie i przenosić wiedzę oraz rozwiązania technologiczne z toru wyścigowego na drogi publiczne, aby tworzyć jeszcze lepsze pojazdy elektryczne dla szerokiego grona klientów.

Zobacz też: Nowy bolid formuły E Porsche 99X Gen3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię