Przedstawiciele miasta Łodzi podpisali umowę z firmą Solaris na dostawę 8 elektrycznych autobusów wraz z infrastrukturą ładowania. Elektryczne Urbino 18 trafią na ulice miasta w 2023 roku. To pierwszy kontrakt na autobusy elektryczne realizowany dla Łodzi przez producenta Solaris, a jego wartość opiewa na sumę 32 mln zł brutto.

  • Osiem autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18 trafi do Łodzi
  • Umowa na zakup autobusów wraz z infrastrukturą ładowania opiewa na 32 mln zł
  • Solaris już wcześniej dostarczał do Łodzi autobusy hybrydowe

Autobusy elektryczne Solaris trafią do Łodzi

Łódź robi kolejny krok w kierunku elektromobilności. Miasto zamówiło osiem autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18. Oprócz autobusów umowa obejmuje również dostawy infrastruktury ładowania. Dzięki odpowiedniej konfiguracji baterii i infrastruktury ładowania, wspomniane autobusy elektryczne Urbino będą mogły pracować do 24 godzin na dobę. Autobusy wyjadą na ulice Łodzi w drugiej połowie 2023 roku.

– Podpisanie umowy na 8 najnowocześniejszych autobusów elektrycznych to dla nas wydarzenie o ogromnym znaczeniu. Cieszymy się, że Łódź będzie kolejnym miastem na elektrycznej mapie zeroemisyjnych autobusów Solarisa. Jesteśmy też bardzo dumni, że możemy wspierać miasto w realizacji tak ambitnych przedsięwzięć. Te zdecydowane działania na rzecz elektryfikacji transportu publicznego w Łodzi będą doskonałym przykładem dla licznych europejskich miast – podkreślił Krzysztof Musiał, Regionalny Kierownik Sprzedaży na Polskę Południowo-Wschodnią w firmie Solaris.

Nowe autobusy elektryczne Solaris będą zasilane najnowocześniejszymi bateriami High Energy o łącznej pojemności nominalnej ponad 400 kWh. Ich ładowanie odbywać się będzie zarówno poprzez połączenie plug-in, z gniazdem umieszczonym na panelu przedniej maski pojazdu, jak i za pomocą odwróconego pantografu. Długość autobusów to 18-metrów. 

Autobus Solaris Urbino 18

Wnętrze elektrycznych pojazdów Solaris Urbino 18, wyposażone jest w pełni zautomatyzowaną klimatyzację całego pojazdu i może w nim pomieścić się co najmniej 110 osób, w tym 35 na stojąco. W autobusach znajdą się również liczne udogodnienia i nowoczesne rozwiązania, takie jak elektroniczny system biletowy umożliwiający płatność kartą kredytową, automat do sprzedaży biletów oraz system informacji pasażerskiej z funkcją samoadaptacji głośności, dzięki której głośność komunikatów odtwarzanych wewnątrz pojazdu dostosowuje się do poziomu hałasu otoczenia.

Aby w pełni wykorzystać potencjał elektrycznej floty, dostarczone pojazdy będą wyposażone w system eSConnect – nowoczesny system zdalnej diagnostyki opracowanym przez ekspertów Solarisa. Dzięki takim informacjom jak stan naładowania baterii, dane o przewidywanym zasięgu autobusu czy o aktualnym lub całkowitym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, operator może optymalizować pracę swojej floty. Tym samym eSConnect umożliwia zwiększenie dostępności pojazdów, skrócenie czasu przestoju autobusów i uniknięcie niepotrzebnych powrotów do zajezdni.

Solaris Urbino 18 Electric
Solaris Urbino 18 Electric
Solaris Urbino 18 Electric

Autobusy Solaris w Łodzi

Pierwsze autobusy Solarisa trafiły do Łodzi w 2000 roku. Od tego czasu komunikacja miejska konsekwentnie zmierza w kierunku zielonej mobilności. Zamówione nowe autobusy elektryczne będą pierwszymi elektrycznymi autobusami Solarisa, które zostaną oddane do użytku w Łodzi. Nie jest to jednak pierwsza inwestycja miasta w pojazdy Solarisa z alternatywnym układem napędowym. W tym roku producent dostarczył już do miasta 29 niskoemisyjnych autobusów hybrydowych Urbino 12 mild. Wkrótce do Łodzi trafi kolejne 20 sztuk tego samego typu. 

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię