Izrael nakazał wszystkim przewoźnikom autobusowym w kraju kupowanie wyłącznie autobusów elektrycznych od 2026 r. Portal Electrive.com pisze, że Ministerstwo Ochrony Środowiska ogłosiło również cele pośrednie, by osiągnąć 100 proc. zeroemisyjny transport publiczny do 2036 r.

  • Izrael chce by po 2026 r. przewoźnicy kupowali wyłącznie autobusy elektryczne
  • Do 2036 roku transport publiczny ma być w 100 proc. zeroemisyjny
  • Izrael przeznaczył ostatnio ok. 15 mln euro na transport publiczny

Izrael stawia na autobusy elektryczne

Do 2024 r. co najmniej 30 proc. kupowanych autobusów musi być bezemisyjnych, a do 2025 r. połowa zakupionych autobusów powinna być bezemisyjna – poinformowało we wtorek ministerstwo.

Electrive.com pisze, że izraelscy ministrowie doszli ponadto do wniosku, że autobusy z silnikami wysokoprężnymi stanowią mniej niż jeden procent wszystkich pojazdów w Izraelu, ale emitują prawie 16 procent wszystkich tlenków azotu i około 7 proc. wszystkich wyemitowanych cząstek stałych.

Z kolei autobusy elektryczne zmniejszają emisje gazów cieplarnianych nawet o 80 procent i trzykrotnie redukują hałas.

Izrael zwiększa środki na transport zeroemisyjny

W sierpniu ubiegłego roku rząd Izraela zwiększył fundusze na zakup autobusów elektrycznych. Ostatni budżet wynosił 59 milionów szekli (około 15 milionów euro), by pomóc firmom transportowym zakupić około 200 autobusów elektrycznych.

Egged, jedna z największych firm autobusowych w kraju, w listopadzie 2021 r. zamówiła 100 e-busów od BYD, które mają zostać dostarczone w tym roku.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię