Toyota jest liderem sprzedaży nowych samochodów dla branży taksówek. Japoński koncern ma już 60 proc. tamtejszego rynku.

  • Toyota ma 60 proc. udziału w hiszpańskim rynku taksówek
  • Dotychczas najpopularniejszym modelem była Toyota Prius +
  • Coraz więcej firm dostrzega potencjał w autach wodorowych

Toyota ma 60 proc. rynku taksówek w Hiszpanii

Toyota odpowiada za ponad 60 proc. rynku nowych samochodów dla firm taksówkowych w Hiszpanii, a w dużych miastach jak Madryt czy Barcelona nawet za 80 proc. zakupów tej grupy klientów. Dotychczas najczęściej pożądanym modelem Toyoty przez taksówkarzy była Toyota Prius +.

Specjalna oferta taksówek, którą Toyota przygotowała na hiszpański rynek, obejmuje obecnie trzy komfortowe sedany – Corolla Sedan Hybrid, Camry Hybrid oraz wodorową Toyotę Mirai. Gamę zelektryfikowanych samochodów uzupełnia PROACE z silnikiem elektrycznym, który przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych. Wszystkie samochody są wyposażone w sygnalizatory z napisem TAXI na dachu, taksometr i drukarkę.

Taksówka Toyoty - Toyota Camry
Taksówka Toyoty - Toyota Camry

Hybryda na taksówkę

Hybrydy są tak często widoczne we flotach firm taksówkarskich, z powodu niższych kosztów eksploatacji. Innym czynnikiem jest także niższa emisja CO2. Toyota chwali się, że Corolla Sedan z napędem hybrydowym opartym na silniku 1.8 o mocy 122 KM w cyklu mieszanym zużywa średnio od 4,4 l/100 km paliwa i emituje od 99 g/km CO2.

Wodór przyszłością taksówek?

Toyota Mirai to duży sedan zbudowany na platformie GA-L, którą dzieli z flagową limuzyną Lexus LS. Model ten jest wybierany przez coraz większe grono firm taksówkowych w Europie – Toyoty Mirai wożą pasażerów m.in. w Paryżu, Kopenhadze, kilku niemieckich miastach oraz w programach car-sharingowych KINTO m.in. w Szwecji.

Auto wyposażone jest w elektryczny napęd o mocy 182 KM, zasilany ogniwami paliwowymi. W ogniwach tych zachodzi reakcja wodoru z tlenem, w wyniku której uwalniane są elektrony i powstają cząsteczki wody. Mirai zużywa średnio 0,84 kg wodoru na 100 km i nie emituje żadnych spalin, a jedynie wodę. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 9 sekund.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię