Wodorowe autobusy Solarisa w Essen. Wielkopolska firma dostarczy łącznie 19 tego typu pojazdów. Dostawy potrwają do 2025 roku. Jest to pierwszy kontrakt Solarisa na dostawy do tego miasta.

Wodorowe Solarisy w Essen

Solaris podpisał umowę z niemieckim operatorem Ruhrbahn GmbH na dostawę 19 zeroemisyjnych autobusów napędzanych wodorem do Essen. Pojazdy wyposażono w wodorowe ogniwa paliwowe, które generują prąd na pokładzie oraz w zaawansowane systemy bezpieczeństwa ADAS. Dostawy pojazdów zaplanowano na lata 2024 i 2025, co oznacza pierwszą obecność autobusów Solaris na ulicach Essen.

Zamówienie obejmuje dostawę dziewięciu modeli Urbino 12 Hydro, a także dziesięciu modeli Urbino 18 Hydro. To pierwsze zamówienie od tego operatora.

Modele 12-metrowe wyposażono w ogniwo paliwowe o mocy 70 kW. Autobusy przegubowe będą z kolei miały na pokładzie ogniwo o mocy 100 kW. Wszystkie modele będą napędzane centralnymi silnikami elektrycznymi. W wodorowych autobusach Urbino zastosowane zostaną także akumulatory Solaris High Power, które mają wspierać ogniwo paliwowe podczas wzmożonej aktywności.

Pojazdy będą klimatyzowane z funkcją ogrzewania pompą ciepła. Dodatkowo każde Urbin zaoferuje pasażerom praktyczne ładowarki USB oraz rozbudowany system informacji pasażerskiej. Zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów i kierowcy zapewnią Systemy GSR2, w skład których wchodzą m.in. asystent skręcania i asystent hamowania. Operator zdecydował się także na eSConnect, czyli autorskie narzędzie Solarisa, które pozwala na pełny dostęp do danych niezbędnych do oceny pracy autobusu, a także planowania jego dalszej eksploatacji.

Solaris podkreśla, że zainteresowanie technologią wodorową w Europie stale rośnie, szczególnie jej zastosowanie w transporcie zeroemisyjnym. Solaris jest dziś największym producentem autobusów wodorowych i może pochwalić się księgą zamówień na ponad 700 pojazdów, z czego 180 obsługuje już europejskie miasta, a 530 ma zostać dostarczonych w nadchodzących miesiącach.

Szczególnie aktywny jest tutaj rynek niemiecki, który chętnie inwestuje w autobusy napędzane wodorem. Wodorowe autobusy Urbino kursują już w takich miastach jak Kolonia, Wuppertal, Hofolding, Weimar, Frankfurt, a także Gross-Zimmern oraz w aglomeracji Monachium. W przygotowaniu są kolejne kontrakty, m.in. w Aschaffenburgu, Krefeld, Güstrow, Gross-Gerau, Hamburgu i Duisburgu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię