Koncepcyjny Nissan X-Trail Mountain Rescue pojawił się na stokach narciarskich. W ten sposób japoński Nissan chce przedstawić zalety technologii napędu e-4ORCE. Samochód koncepcyjny został zmodyfikowany na potrzeby ratownictwa. Samochód jest jednak jedynie modelem prezentacyjnym.

Nissan X-Trail Mountain Rescue na stokach narciarskich

Nissan X-Trail Mountain Rescue zadebiutował w wersji dla ratownictwa górskiego. Pojazd w miejsce kół ma zamontowane gąsienice śniegowe. Mają one zapewniać znacznie lepszą przyczepność samochodu na śliskich nawierzchniach. Z wnętrza samochodu wymontowano rząd tylnych siedzeń, by stworzyć miejsce na nosze do transportu osób poszkodowanych. Samochód ma służyć pomocą narciarzom, a także transportowaniu ich w razie wypadku do najbliższej stacji medycznej.

Nissan X-Trail Mountain Rescue — wyposażenie

Auto wyposażono w dodatkowy bagażnik na dachu. Mieszczą się w nim nosze ewakuacyjne, a także łopaty do śniegu. Również na dachu umieszczono syrenę, dodatkowe światła oraz belkę świetlną. Dodatkowe reflektory umieszczono także na masce samochodu.

Koncepcyjna wersja Nissana X-Trail Mountain Rescue ma zamontowane szersze błotniki, które dopasowano do rozmiaru gąsienic. Z przodu zamontowano również wyciągarkę. Przedni i tylny zderzak wyposażono we wzmocnione haki holownicze. Burty samochodu posiadają specjalne stopnie, które ułatwiają wsiadanie do pojazdy. Model ten jest bowiem aż o 23 centymetry wyższy od standardowej wersji drogowej.

e-4ORCE zimą

Nissan przygotował koncepcyjny model X-Trail Mountain Rescue, by podkreślić zalety układu napędu e-4ORCE. Posiada on dwa silniki elektryczne. Napęd ten zdaniem producenta ma możliwości reagowania na zmiany przyczepności w czasie 1/10000 sekundy. Jest to 1000 razy szybciej, niż w przypadku tradycyjnych napędów na cztery koła.

e-4ORCE potrafi również dostosować indywidualnie rozdział mocy pomiędzy poszczególnymi kołami. Wszystko w zależności od poziomu przyczepności.

Cyfrowe oznaczenia tras narciarskich

Wprowadzenie do służby ratowniczej zmodyfikowanej wersji Nissana X-Trail Mountain Rescue ma wspierać prowadzoną w aż pięciu krajach europejskich kampanię „Jedź odpowiedzialnie”. Japoński koncern chce poprzez cyfrowe oznakowanie promować zasady uprzejmego zachowania na stoku.

Ma ono zachęcać narciarzy do ograniczania prędkości w wyznaczonych puntach, szczególnie w miejscach przecinania się tras narciarskich. Oznaczenia są analogiczne go tradycyjnych znaków drogowych. W przypadku poruszania się z właściwą prędkością, narciarz otrzyma komunikat „dziękuję”.

Jeśli prędkość będzie za wysoka, wyświetli się napis „zwolnij”. Koncepcyjny model X-Trail Mountain Rescue znajdzie swoje miejsce we włoskim ośrodku Cervinia, w którym będzie będzie wystawiony w szklanej gablocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię