Lucid — amerykański producent aut elektrycznych przedstawił swoją nową markę aut wyczynowych – Saphire. Nowa marka ma zadebiutować z nowym sedanem Air, który będzie wyposażony w trójsilnikowy napęd elektryczny. Auto ma stanowić rywalizację dla Tesli Model S Plaid. 

  • Lucid przedstawił swoją nową markę elektrycznych aut wyczynowych — Saphire
  • Lucid Air Saphire to najmocniejszy sedan na rynku
  • Auto osiąga prędkość 100 mil w 4 sekundy

Lucid Saphire — nowa marka aut elektrycznych

Lucid, ustanawiając w branży nowe standardy dzięki najdłuższemu zasięgowi i najszybciej ładującemu się samochodowi elektrycznemu na rynku, przedstawił Sapphire — nową markę Lucid o ultra-wysokich osiągach, na czele z nowym Lucid Air Sapphire – pierwszym na świecie w pełni elektrycznym luksusowym supersportowym sedanem.

– W zeszłym roku Lucid wstrząsnął światem wprowadzając na rynek Lucid Air – fuzję zasięgu, wydajności, doskonałej dynamiki jazdy i przestrzeni wewnętrznej. Dziś, wprowadzając linię Sapphire, robimy kolejny logiczny krok w rozwoju. Lucid Air Sapphire, jako pierwszy produkt Lucid noszący nazwę Sapphire, który opiera się na naszym doświadczeniu technicznym, aby przenieść elektryczną wydajność na wyższy poziom. Sapphire reprezentuje szczyt możliwości elektrycznych – powiedział Peter Rawlinson, CEO i CTO, Lucid Group. 

Samochód elektryczny Lucid Air Sapphire

Lucid Air Sapphire: Pierwszy na świecie luksusowy elektryczny super sedan

Sercem Lucid Air Sapphire jest układ napędowy z trzema silnikami – pierwszy układ od Lucid zawierający nowy podwójny silnik z tyłu i pojedynczy silnik z przodu. Silniki elektryczne zawierają opracowany przez Lucid system chłodzenia i uzwojenie falowe. W podwójnym tylnym napędzie wprowadzono również nową technologię wymienników ciepła i zwiększony przepływ płynu chłodzącego. System baterii został również zmodernizowany pod kątem wyższej mocy i bardziej precyzyjnej logiki termicznej.

Trójsilnikowy układ napędowy auta elektrycznego Lucid Air Sapphire dostarcza jeszcze więcej koni mechanicznych niż dwusilnikowe rodzeństwo samochodu, w tym Lucid Air Grand Touring Performance o mocy 1050 KM. Z mocą ponad 1200 KM Lucid Air Sapphire jest nie tylko najmocniejszym elektrycznym sedanem na świecie, ale także najmocniejszym sedanem na świecie w ogóle.

Samochód elektryczny Lucid Air Sapphire

Elektryczny Lucid Air Saphire — osiągi

Dzięki ogromnej mocy Lucid Air Sapphire przyspiesza z miejsca do 60 mph w mniej niż dwie sekundy, od zera do 100 mph w mniej niż cztery sekundy, a ćwierć mili pokonuje w czasie poniżej 9 sekund. Te wartości są osiągalne bez dodatkowych kosztownych modernizacji wyposażenia. Dodatkowo masywne, węglowo-ceramiczne hamulce tarczowe znajdują się już w wyposażeniu standardowym.

Podobnie jak w przypadku innych wariantów Lucid Air, inżynierowie Lucid zastosowali holistyczne podejście do rozwoju pierwszego modelu Sapphire. 

– Naszym celem w pierwszym modelu Sapphire, jest uzupełnienie wyjątkowego układu napędowego o ostrzejszą, bardziej responsywną dynamikę jazdy i zwiększoną kontrolę nad nadwoziem. Jednocześnie ważne było zachowanie wyjątkowej jakości jazdy, z której Lucid Air stał się znany – powiedział David Lickfold, dyrektor ds. podwozia i dynamiki pojazdu w Grupie Lucid.

Układ jezdny Lucid Air Saphire

Zaawansowany układ jezdny został opracowany w celu maksymalnego wykorzystania możliwości układu napędowego z trzema silnikami. Samochód jeździ na wyczynowych kołach Aero Sapphire ze specjalnie opracowanymi oponami Michelin PS4S w rozmiarze 265/35R20 z przodu i 295/30R21 z tyłu. Koła posiadają również zdejmowane tarcze z włókna węglowego, które dodatkowo optymalizują aerodynamikę samochodu.

Oprócz dostarczania ogromnej mocy podwójny tylny napęd umożliwia wektorowanie momentu obrotowego. W ciasnych zakrętach system jest w stanie zastosować hamowanie odzyskowe na wewnętrznym kole, jednocześnie napędzając koło zewnętrzne, co znacznie zwiększa rotację pojazdu w zakręcie.

Lucid pisze, że przekłada się to na pewniejsze wchodzenie w zakręt, równowagę auta elektrycznego w zakrętach przy wszystkich prędkościach, wychodzenie z zakrętu oraz stabilność przy dużych prędkościach. Wrażenia z jazdy różnią się w zależności od trybu jazdy, co daje wiele możliwości w połączeniu z ustawieniami układu kierowniczego, zawieszenia, układu napędowego i hamulców.

Silnik samochodu elektrycznego Lucid Air Sapphire

Lucid Air Sapphire: Sapphire Design, wewnątrz i na zewnątrz

Szczególną uwagę poświęcono dopracowaniu aerodynamicznego charakteru nadwozia elektrycznego Lucid Air Sapphire. Efektem tych starań jest osiągnięcie równowagi pomiędzy zwiększoną siłą docisku, która zwiększa stabilność pojazdu przy wyższych prędkościach, a zmniejszeniem oporu powietrza, co wpływa z kolei na osiągi i wydajność.

Wprowadzenie marki Sapphire przez Lucid oznacza również wprowadzenie nowego lakieru zewnętrznego — Sapphire Blue, promiennego koloru, który będzie dostępny wyłącznie dla pojazdów Sapphire. Początkowo wszystkie modele Lucid Air Sapphire będą wykończone wyłącznie w nowym kolorze Sapphire Blue, aby uczcić wprowadzenie marki na rynek.

Lucid Air Sapphire jest standardowo wyposażony w niedawno ogłoszony Stealth Look, który nadaje pojazdu bardziej złowrogi, sportowy charakter.

Samochód elektryczny Lucid Air Sapphire
Samochód elektryczny Lucid Air Sapphire

Wnętrze elektrycznego Lucid Air Saphire

Kabina Lucid Air Sapphire podkreśla charakter nadwozia dzięki nowemu motywowi wnętrza o nazwie Sapphire Mojave. Obejmuje on nowe, sportowe fotele o 18-stopniowej regulacji, pokryte czarną skórą z czarną Alcantarą i kontrastowymi przeszyciami w kolorze Sapphire Blue.

Mimo że fotele zostały zaprojektowane z myślą o dynamicznej jeździe, to jednak zapewniają one komfort dzięki funkcji ogrzewania, chłodzenia i masażu. W zagłówku znajduje się wytłoczony logotyp niedźwiedzia Lucid, odzwierciedlająca kalifornijskie pochodzenie marki. Deska rozdzielcza i drzwi są ozdobione fornirami z ciemnego drewna Mojave, natomiast kierownica i górna część konstrukcji dachu wykończone są czarną Alcantarą.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię