Toyota bZ3 to drugi model z serii bZ. bZ3 to elektryczny sedan na baterie opracowany na rynek chiński wspólnie z chińską firmą BYD. Obie spółki powołały spółkę joint venture – BYD TOYOTA EV TECHNOLOGY.

  • Toyota pokazał elektryczną Toyotę bZ3
  • Zasięg elektrycznej Toyoty bZ3 to ponad 600 kilometrów
  • Auto powstało we współpracy z BYD

Toyota bZ3 — nowa elektryczna Toyota na rynek chiński

Podczas opracowywania elektrycznej Toyoty bZ3, Toyota, BTET i FAW Toyota ściśle ze sobą współpracowały, aby przygotować produkt na rynek chiński – największy na świecie rynek aut elektrycznych (BEV). Ponad 100 inżynierów Toyoty z działów projektowania, produkcji, inżynierii i kontroli jakości uczestniczyło w pracach rozwojowych, współpracując z inżynierami z BYD i FAW Toyota.

Toyota bZ3 powstała dzięki współpracy i synergii trzech firm w zakresie rozwoju, produkcji samochodów i technologii akumulatorów.

Elektryczna Toyota bZ3
Elektryczna Toyota bZ3
Elektryczna Toyota bZ3
Elektryczna Toyota bZ3

Toyota bZ3 — rozmiar i zasięg

Toyota bZ3 wykorzystuje platformę e-TNGA, aby zaoferować lepsze osiągi, niski środek ciężkości i doskonałą stabilność prowadzenia. Pozycja kierowcy została tak skonfigurowana, aby zminimalizować napięcie mięśni, zmniejszyć zmęczenie na długich dystansach i zapewnić przyjemne wrażenia z jazdy. Elektryczna Toyota oferuje klientom doświadczenia motoryzacyjne oparte na trzech słowach kluczowych: zelektryfikowana, dynamiczna i przyjemna.

Zasięg elektrycznej Toyoty bZ3 to ponad 600 kilometrów. System elektryfikacji łączy opracowany przez BYD akumulator litowo-jonowy LFP wykorzystujący fosforan żelaza litowego oraz rozbudowane technologie elektryfikacji Toyoty dopracowywane w trakcie wieloletniego rozwoju aut hybrydowych. Struktura baterii, system chłodzenia, kontroli i monitorowania bezpieczeństwa zostały zaprojektowane całkowicie na nowo, a potrzeby modelu Toyoty bZ3.

Jak podaje Toyota, auto ma 4,73 metra długości przy 2,88-metrowym rozstawie osi, 1,84 metra szerokości i 1,48 metra wysokości.

Wnętrze elektrycznej Toyoty bZ3
Wnętrze elektrycznej Toyoty bZ3
Wnętrze elektrycznej Toyoty bZ3
Wnętrze elektrycznej Toyoty bZ3

Bateria elektrycznej Toyoty bZ3

Toyota wykorzystała także swoje doświadczenie w dziedzinie elektryfikacji, aby ograniczyć degradację baterii, a jej celem jest zapewnienie 90 proc. pojemności nawet po dziesięciu latach użytkowania. Liczba ta opiera się jednak na „symulowanym średnim wykorzystaniu ogniwa baterii”. Toyota pisze w komunikacie, że „wskaźnik zachowania 90 proc. pojemności baterii po dziesięciu latach nie jest gwarantowany w każdych warunkach”.

Koncepcją rozwojową Toyoty bZ3 jest wersja Family Lounge – oparta na idei, że samochody mają stanowić przestrzeń idealną do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, a nie są jedynie środkiem transportu.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię