Volvo EX90 to początek nowej ery dla Volvo. Siedmiomiejscowy, całkowicie elektryczny SUV, ma jeszcze bardziej podnosić standardy w zakresie bezpieczeństwa i bardziej zrównoważonego stylu życia szwedzkiej marki. Producent od wielu tygodni zapowiadał, że Volvo EX90 stanowi początek nowej ery, w której kurs wyznaczony jest w pełni elektryczną przyszłość Volvo.

  • Volvo EX90 to najbardziej zaawansowany elektryczny SUV Volvo
  • Volvo EX90 jest początkiem nowej ery Volvo
  • Auto ma gwarantować najwyższy dostępny poziom bezpieczeństwa

Volvo EX90 — nowa era Volvo

Począwszy od Volvo EX90, co roku szwedzka firma będzie prezentować jeden nowy samochód elektryczny. Do 2030 r. Volvo chce sprzedawać wyłącznie auta elektryczne, co jest jednym z najambitniejszych planów elektryfikacji w branży motoryzacyjnej. Do 2040 r. Volvo ma stać się całkowicie neutralne dla klimatu.

W centrum Sztokholmu Volvo przedstawiło nowego, w pełni elektrycznego flagowego SUV-a. Volvo EX90 będzie budowane w USA od przyszłego roku, a później także w Chinach. Do tego czasu firma chce, aby te dwa zakłady produkcyjne także były neutralne dla klimatu.

Volvo EX90 to samochód rodzinny połączony z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi w zakresie podstawowej informatyki, łączności i elektryfikacji, które optymalizują bezpieczeństwo, wydajność i estetykę.

– Volvo EX90 to deklaracja tego, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Jest to auto w pełni elektryczne, z zasięgiem do 600 kilometrów na jednym ładowaniu, zaprojektowane z myślą o dalszym podnoszeniu naszych standardów bezpieczeństwa. Jest to pierwszy samochód Volvo, który jest naprawdę definiowany przez swoje oprogramowanie i stanowi on część szerszego ekosystemu, łączącego się z Twoim domem i innymi urządzeniami. Volvo EX90 to pod wieloma względami początek czegoś nowego dla Volvo – powiedział Jim Rowan.

Volvo EX90
Volvo EX90
Volvo EX90
Volvo EX90

Volvo EX90 i najwyższy poziom bezpieczeństwa

Poziom bezpieczeństwa w Volvo EX90 jest również wyższy niż w jakimkolwiek innym samochodzie Volvo. Został on zaprojektowany tak, aby rozumieć kierowcę i jego otoczenie, aby pomóc zapewnić bezpieczeństwo kierowcy, pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego. Auto uczy się na podstawie nowych danych i przy pomocy aktualizacji.

Volvo EX90 jest wyposażone w niewidzialną „tarczę bezpieczeństwa”, którą tworzą czujniki ulokowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz auta; kamery, radary i lidary, połączone są z wysokowydajnymi komputerami głównymi samochodu, gdzie NVIDIA DRIVE uruchamia wewnętrzne oprogramowanie Volvo, tworząc w czasie rzeczywistym 360-stopniowy obraz świata.

Wnętrze Volvo EX90
Wnętrze Volvo EX90
Wnętrze Volvo EX90

System czujników w Volvo EX90

Czujniki zostały zaprojektowane tak, aby reagować wtedy, gdy kierowca spóźni się zaledwie o ułamek sekundy. Lidar zamontowany z przodu auta ma „widzieć” drogę przed autem zarówno w dzień, jak i w nocy także przy prędkościach autostradowych. Może on dostrzec małe obiekty setki metrów przed samochodem, dając więcej czasu na poinformowanie kierowcy, działanie i unikanie przeszkód. Czujniki przyczyniają się również do poprawy niezawodności i wydajności funkcji jazdy wspomaganej Pilot Assist, z nowym wsparciem układu kierowniczego podczas zmiany pasa ruchu.

We wnętrzu auta specjalne czujniki i kamery, wspomagane przez algorytmy, mierzą koncentrację wzroku kierowcy. Dzięki tej technologii Volvo EX90 potrafi zrozumieć, kiedy kierowca jest rozproszony, senny lub w inny sposób nieuważny, co nie było dotychczas możliwe w samochodach Volvo.

Układ ostrzega kierowcę, najpierw delikatnie, a potem coraz bardziej natarczywie. Jeśli np. kierowca zaśnie lub zachoruje podczas jazdy, Volvo EX90 bezpiecznie zatrzyma się i wezwie pomoc.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego zestawu czujników, w tym lidaru, Volvo EX90 jest pierwszym samochodem Volvo, który jest sprzętowo przygotowany do prowadzenia w przyszłości samochodu bez udziału kierowcy.

Volvo EX90
Wnętrze Volvo EX90
Wnętrze Volvo EX90
Wnętrze Volvo EX90

Technologia od NVIDIA

Główny system – zasilany przez platformy NVIDIA DRIVE AI Xavier i Orin, Snapdragon Cockpit Platforms firmy Qualcomm Technologies oraz oprogramowanie opracowane wewnętrznie przez inżynierów Volvo – obsługuje większość podstawowych funkcji w środku Volvo EX90: od bezpieczeństwa i systemu infotainment, po zarządzanie baterią. Efektem końcowym jest bardziej elastyczne i przyjemne doświadczenie we wnętrzu samochodu.

Volvo EX90 zgodnie z zamierzeniem producenta jest wysoce zaawansowanym komputerem na kołach. Co więcej, podobnie jak smartfon czy laptop, Volvo EX90 będzie z czasem coraz lepsze dzięki regularnym aktualizacjom oprogramowania.

Dzięki połączeniu najnowocześniejszej mocy obliczeniowej platform Snapdragon Cockpit Platforms z możliwościami wizualizacyjnymi Unreal Engine, narzędzia 3D opracowanego przez Epic Games i wykorzystywanego do zasilania niektórych największych gier na świecie, auto otrzymuje błyskawiczną moc obliczeniową i wysokiej jakości grafikę na ekranach samochodowych i wyświetlaczu head-up.

14,5-calowy ekran centralny stanowi bramę do jednego z najlepszych systemów informacyjno-rozrywkowych w ofercie, z wbudowanym systemem Google. Wbudowane są w niego aplikacje i usługi Google, w tym asystent Google Assistant, nawigacja Google Maps i więcej aplikacji z Google Play. Wyświetlacze w Volvo EX90 pomagają utrzymać wzrok na drodze, oferując odpowiednie informacje we właściwym czasie. Volvo EX90 będzie również kompatybilne z bezprzewodowym systemem Apple CarPlay.

Volvo EX90 będzie również standardowo wyposażone w technologię kluczyka telefonicznego. Smartfon służy jako kluczyk do samochodu i automatycznie odblokowuje samochód oraz uruchamia osobistą sekwencję powitalną, gdy tylko się do niego zbliżymy. Po wejściu do samochodu automatycznie zostanie załadowany profil osobisty.

Wnętrze Volvo EX90
Volvo EX90

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię