VinFast dostarczył pierwsze samochody elektryczne swoim klientom w Wietnamie. Są to elektryczne SUV-y VF e34. VinFast planuje dostarczyć kolejne tysiące pojazdów już w styczniu 2022 roku. Pokład wietnamskiego producenta opuścił dyrektor generalny firmy Michael Lohscheller. Zrezygnował po czterech miesiącach.

  • Wietnamski VinFast rozpoczął dostawy swoich samochodów elektrycznych
  • VinFast chce dostarczyć kolejne tysiące swoich aut w styczniu 2022 roku
  • VinFast chce także w 2022 roku podbijać rynek amerykański i europejski

VinFast rozpoczyna dostawy swoich samochodów elektrycznych

Podczas ceremonii, która odbyła się 25 grudnia w kompleksie produkcyjnym firmy w Hai Phong w Wietnamie, VinFast przekazał pierwszą serię pojazdów elektrycznych VF e34. Według komunikatu prasowego rozpoczęcie produkcji VF e34 sprawia, że ​​Wietnam dołącza do niewielkiego grona państw zdolnych do produkcji aut elektrycznych.

Mały elektryczny SUV VF e34 to pierwszy samochód elektryczny VinFast produkowany w Wietnamie. Jest wyposażony w akumulator litowo-jonowy NCA umożliwiający zasięg (NEDC) około 285 km (177 mil). Pakiet baterii 42 kWh napędza montowany z przodu silnik elektryczny 110 kW (147 KM) o momencie obrotowym 242 Nm.

Portal electrive.com pisze, że wraz z przekazaniem pierwszej partii samochodów elektrycznych firma VinFast oficjalnie ogłosiła swój nowy pakiet wynajmu akumulatorów dla klientów w Wietnamie. Miesięczny abonament to równowartość 26 euro, co pozwala klientom przejechać nawet 500 kilometrów miesięcznie. Za każdy dodatkowy kilometr naliczana jest opłata w wysokości 0,04 euro. Jeśli pojemność użytkowa spadnie poniżej 70 procent, VinFast wymieni baterię na swój własny koszt. Dla pierwszych 25 000 klientów wypożyczenie baterii przez pierwszy rok jest bezpłatne. Opłaty miesięczne mają być aktualizowane corocznie 1 września w oparciu o aktualne ceny energii elektrycznej i benzyny.

Samochód elektryczny VinFast VF33
Model VinFast VF33

VinFast twierdzi, że chce być zaangażowany w wynajmowanie baterii przez cały cykl życia produktu, a co roku będzie dostosowywał ceny ich wynajmu. Pierwszych 25 000 klientów otrzyma bezpłatny wynajem baterii przez okres 12 miesięcy. Jeśli chodzi o ładowanie, klienci VF e34 otrzymują przenośną ładowarkę o mocy 2,2 kW, a ładowarka ścienna o mocy 7,4 kW kosztuje około 411 dolarów.

VF e34 to średniej wielkości SUV. Model ten nie pojawi się jednak w Europie, gdzie VinFast chce rozpocząć swoją przygodę od modelu VF e35 w segmencie D i jeden model w segmencie E.

VinFast i zmiana za sterami

Michael Lohscheller zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego VinFast. Były szef Opla objął fotel w wietnamskiej firmie dopiero we wrześniu 2021 r. Teraz jednak wraca do Europy z powodów osobistych. Otoczenie Lohschellera wskazuje, „że kontakt z rodziną ucierpiał w warunkach pandemii”. Lohschellera na stanowisku dyrektora generalnego VinFast zastąpi ekspertka finansowa – Le Thi Thu Thuy – która jest jednocześnie wiceprezeską całej grupy. Le Thi Thu Thuy będzie pełniła obie funkcje jednocześnie.

Le Thi Thu Thy urodziła się w 1974 roku w wietnamskiej prowincji Binh Dinh. Ukończyła Uniwersytet Handlu Zagranicznego w Hanoi i MBA na Międzynarodowym Uniwersytecie Japonii. Zanim została wiceprzewodniczącą Vingroup i dyrektorem generalnym VinFast, Thuy pełniła funkcję dyrektora wykonawczego w Lehman Brothers w Japonii, Tajlandii i Singapurze. W 2008 roku dołączyła do Vingroup jako dyrektor finansowa, a następnie została mianowana dyrektorem generalnym Vingroup i VinSmart.

Le Thi Thu Thy – nowa dyrektor generalna VinFast. zdjęcie: VinFast

VinFast chce podbijać USA i Europę

12 lipca 2021 r. VinFast Commercial and Services Trading LLC oficjalnie otworzył swoje oddziały w USA, Kanadzie, Francji, Niemczech i Holandii w ramach przygotowań do wejścia na te rynki. USA, Kanada, Francja, Niemcy i Holandia były uważane za kluczowe rynki w planach ekspansji biznesowej VinFast od samego początku.

W Europie VinFast skupi się w szczególności na Francji, Niemczech i Holandii, zanim przeniesie się do innych krajów. W marcu 2022 roku VinFast oficjalnie wprowadzi na rynek światowy dwa modele samochodów elektrycznych VF e35 i VF e36. Oba modele będą wyposażone w ADAS (zaawansowane systemy wspomagania kierowcy) i Smart Services (najwyższej klasy system informacyjno-rozrywkowy) opracowane przez VinFast i jego partnerów.

Wraz z dywersyfikacją rynku VinFast wzmocnił również współpracę międzynarodową w celu podniesienia jakości i statusu. Obecnie strategicznymi partnerami VinFast są wszystkie znane firmy w dziedzinie technologii i przemysłu motoryzacyjnego, takie jak Pininfarina, ZF, Durr, Bosch, ABB, Faurecia, Dassault, Google itp.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię