Auta autonomiczne coraz większą źrenicą w oku Hyundaia. Hyundai ogłosił, że w dzielnicy Gangnam w Seulu, w Korei Południowej, uruchomi pilotażową usługę wynajmu samochodów RoboRide, wykorzystującą elektryczne pojazdy akumulatorowe IONIQ 5 (BEV). Auta będą wyposażone w opracowaną przez koncern technologię jazdy autonomicznej na poziomie czwartym.

  • Hyundai uruchamia usługę wynajmu samochodów autonomicznych
  • Hyundai IONIQ 5 będzie autem autonomicznym poziomu czwartego
  • Pilotaż wystartuje w Seulu

Auta autonomiczne – Hyundai rusza z nimi w Seulu

Na potrzeby pilotażu Hyundai pozyskał tymczasowe pozwolenie na wprowadzenie pojazdów autonomicznych od koreańskiego Ministerstwa Infrastruktury i Transportu (MOLIT). Producent samochodów będzie współpracować z Jin Mobility – koreańskim startupem prowadzącym napędzaną sztuczną inteligencją mobilną platformę car-hailingową „i.M.”. Jin Mobility będzie odpowiedzialna za obsługę dwóch jednostek IONIQ 5 RoboRide za pomocą aplikacji i.M.

– W Hyundai Motor Group opracowujemy technologię jazdy autonomicznej na poziomie czwartym, która oparta jest na wewnętrznie opracowanym Zaawansowanym Systemie Wspomagania Kierowcy (ADAS), którego funkcjonalność i bezpieczeństwo zostały zweryfikowane poprzez masową produkcję i udane wprowadzenie na rynek. Oczekujemy, że pilotażowa usługa RoboRide będzie ważnym punktem zwrotnym, który umożliwi nam internalizację technologii jazdy autonomicznej – powiedział Woongjun Jang, starszy wiceprezes i szef Centrum Jazdy Autonomicznej Hyundai Motor Group.

Hyundai IONIQ 5 w usłudze autonomicznej jazdy RoboRide
Hyundai IONIQ 5 w usłudze autonomicznej jazdy RoboRide
Hyundai IONIQ 5 w usłudze autonomicznej jazdy RoboRide

Hyundai chce dzięki pilotażowi zebrać cenne dane dotyczące jazdy autonomicznej i planuje dalej rozwijać technologię na poziomie czwartym, aby bezpiecznie i elastycznie poruszać się w skomplikowanym środowisku miejskim.

– Wzmacnialiśmy nasze możliwości, pracując nad badaniami i rozwojem z odpowiednimi instytucjami. Począwszy od usługi pilotażowej RoboRide we współpracy z Hyundai Motor Group, mamy nadzieję stać się liderem przyszłej sceny mobilności – powiedział Lee Seong-wook, dyrektor generalny Jin Mobility.

Aby przygotować się na tak skomplikowane środowisko jazdy, Grupa współpracowała również z władzami miejskimi Seulu nad stworzeniem systemu, który może połączyć sygnalizację świetlną z pojazdami autonomicznymi. Hyundai od 2019 r. zgromadził również wiele danych m.in. testując już jazdę autonomiczną w dzielnicy Gangnam.

Hyundai IONIQ 5 w usłudze autonomicznej jazdy RoboRide
Hyundai IONIQ 5 w usłudze autonomicznej jazdy RoboRide

Autonomiczny Hyundai – jak to działa?

W celu zapewnienia bezpieczeństwa, Hyundai udostępni opracowany przez siebie system zdalnego wspomagania pojazdów. System ten monitoruje status jazdy autonomicznej, pojazd i trasę oraz wspiera podróż za pomocą funkcji zdalnego wspomagania, takich jak zmiana pasa ruchu w okolicznościach, w których jazda autonomiczna jest niemożliwa. W oparciu o technologię poziomu czwartego, pojazd RoboRide będzie postrzegał, podejmował decyzje i kontrolował swój stan jazdy, podczas gdy kierowca bezpieczeństwa będzie interweniował tylko w wyjątkowych warunkach.

Pierwsi pojadą pracownicy Hyundaia

Usługa pilotażowa RoboRide będzie działać w godzinach od 10 do 16, od poniedziałku do piątku, aby zminimalizować ewentualne niedogodności na drodze. W przejażdżce może wziąć udział do trzech pasażerów, natomiast w pojeździe będzie znajdował się kierowca bezpieczeństwa, który będzie reagował we wszystkich sytuacjach awaryjnych. Hyundai planuje początkowo uruchomić usługę demonstracyjną dla wybranych pracowników ze swojej firmy, a następnie w przyszłości rozszerzyć zakres usługi pilotażowej na wszystkich klientów.

Won Hee-ryong, minister Infrastruktury i Transportu Korei Południowej oraz Oh Se-hoon burmistrz Seulu, zostali pierwszymi klientami, którzy odbyli jazdę próbną pojazdem RoboRide.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię